Bor Zuljan o novem albumu, kitarah in še čem (2010)

0 3

Kraj: Orto klub
Datum intervjuja: 28.01.2010

Pred promocijo novega albuma Bora Zuljana (Rockline recenzija TUKAJ), ki se je nedavno odvijala v Orto baru, smo se pogovarjali s priznanim kitaristom, avtorjem in producentom, ter ga povprašali o novi glasbi, kitarah in prihodnjih načrtih. Na pogostitev za medije v pritličnih prostorih ljubljanskega kluba je privršalo precej znanih obrazov slovenske estrade, še več ljudi pa se je zbralo v zgornjem nadstropju, ki se je že pred začetkom nastopa napolnilo do zadnjega kotička. Preden pa je stopil na oder, je Zuljan spregovoril še nekaj besed za Rockline.   

Rockline: Nam lahko najprej razkrijete nekaj podatkov o albumu? Koliko časa je nastajal, kdo vse je pri njem sodeloval?

Bor: Album je izšel deset let po samostojnem prvencu That’s it, v njem pa so ujete nekatere zamisli, ki so v tem času nastale in se izoblikovale. Gre pravzaprav za material zadnjih dveh, treh let, ki sem ga uredil, produciral in posnel nekje med septembrom in novembrom prejšnjega leta. V tem času sem se projektu popolnoma posvetil in se odrekel vsem glasbenim sodelovanjem, ki jih je čez leto veliko. Glasba, ki jo ustvarjam je predvsem moja osebna izkušnja, zato sem sam poskrbel praktično za vse. Z novim albumom se tako ne predstavljam zgolj kot kitarist, ampak tudi kot avtor, producent in multiinštrumentalist.

Rockline: Torej ste sami poskrbeli za vse inštrumente. Tudi za bobne?

Bor: Seveda. A ti niso posneti v živo, čeprav sem sam nekoč igral bobne. Mogoče pa mi prav to pomaga, da lahko s sodobno tehnologijo pričaram zvok, ki se tako rekoč ne razlikuje od živega posnetka. Zadnje čase me veliko ljudi sprašuje o tem.

Rockline: Je sploh še mogoče narediti kitarski album, ki ponuja kaj novega? Ima kitara sploh še prihodnost?

Bor: Vsaka stvar povezana z glasbo ima prihodnost. Dokazano dejstvo je, da ljudje brez glasbe ne moremo preživeti. Je pa res, da glasbeniki že dolga stoletja obračamo dvanajst poltonov in da nekaj radikalno novega v zvezi s tem pač ne moremo odkriti. Zelo težko je iz tega zaporedja ustvariti kombinacijo, ki bi bila povsem nova in izvirna, zato se mi zdi, da se s tem ne gre obremenjevati.

Rockline: Kaj pa glede samega kitarskega zvoka in njegovega procesiranja? Vemo, da so osemdeseta na tem področju prinesla pravo revolucijo. Je na tem področju možno narediti  korak naprej?

Bor: Težko rečem. Res je, da se na tem področju v zadnjih dvajsetih letih ni zgodilo praktično nič. A to ne velja zgolj za kitaro, ampak na splošno za glasbeno produkcijo. Zadnja omembe vredna sprememba se je zgodila s prihodom računalnikov in vsem dostopnega snemalnega softwara ter drugih podobnih digitalnih pripomočkov, ki v veliki meri olajšajo studijsko delo. Kako se bodo zadeve razvijale naprej, si ne bi upal napovedovati.

Rockline: Imate endorsement za Ibanez kitare. Kako je prišlo do tega sporazuma?

Bor: Uradni endorser za Ibanez sem že skoraj petnajst let. Pred časom so predstavniki znamke skupaj s slovenskim zastopnikom iskali kitarista, ki bi bil v našem prostoru najbolj razpoznaven, in mi tako predlagali sodelovanje. Tudi drugače sem bil vedno ljubitelj Ibanez kitar, bil pa sem tudi prvi, ki je na področju bivše Jugoslavije imel sedemstrunski Jem, ki ga je v tistem času zasnoval Steve Vai. Vedno sem bil naklonjen kitaram, katerih karakteristike povzemajo značilnosti drugih tipov teh inštrumentov, in to sem našel v modelih serije Jem. Doslej še nisem našel kitare, ki bi me odvrnila od te znamke in modela.

Rockline: Na naslovnici ploščka vam družbo dela 10th anniversary Jem. Je to vaša najljubša kitara?

Bor: Mogoče na najljubša, gre pa za kitaro, ki mi je zelo pri srcu. Pri njeni izdelavi so pri Ibanezu uporabili najboljše materiale in zaradi tega jo krasi tudi povsem samosvoj zvok.

Rockline: Je v vaši zbirki tudi 20 th anniversary Jem, ki ga je nedavno predstavil Steve na svojih DVDjih?

Bor: Zaenkrat še ne. Če sem povsem iskren, mi tudi ni povsem po volji. Kar se tiče kitar, sem bolj tradicionalist, zato me preveč drzne inovacije in barvna eksperimentiranja, kot jih ponuja ta model, ne pritegnejo.

Rockline: Kakšni so načrti za prihodnost?

Bor: Predvsem predstaviti nov album čim večjemu krogu poslušalcev. Imam dobro spremljevalno skupino, in čas je, da zamisli s plošče ponudimo tudi v živo. Spomladi in poleti imam namen koncertirati predvsem v Sloveniji, v načrtu pa je tudi nekaj večjih evropskih open-air festivalov. Eden ciljev je med drugim tako tudi tujina.

Fotografije: Jernej Vene

Galerija slik

Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki