Bratko Bibič & Dedley Woodleybears, petek, 08.04.2016, Tolmin (MINK)!
Avtor: Aleš Podbrežnik
kdo: Bratko Bibič & Dedley Woodleybears
kje: Tolmin, MINK
kdaj: petek, 08.04.2016 ,ob 21.30 uri
FaceBook dogodek!
Nastop zasedbe Bratko Bibič & dedley Woodleybears, v petek, dne 08.04.2016, v tolminskem klubu MINK!
Zasedba:
Bratko Bibič (SLO) – harmonika & P. Schuberth – akordeon & T. Novák – violina Duo (A/CZ):
Z mladim avstrijskim harmonikarjem in skladateljem Paulom Schuberthom Bratko Bibič redno (so)deluje v petnajstčlanskem harmonikarskim orkestru Die Wiener Ziehharmoniker od njegove ustanovitve leta 2009, ko sta z Ottom Lechnerjem in Hansem Dietchem skupaj prvič odigrala cover komada »In-a-gadda-da-vida«. Njuno sodelovanje se je lansko 2015 leto poglobilo s formiranjem zasedbe Bratko Bibič & Dedley Woodleybears, v kateri igrata poleg Schubertha še saksofonistka Vicy Pfeil, s katero slednji ustvarja tudi v triu »akk:zent«, in violinist češkega rodu Tomáš Novák, s katerim nastopata v duetu. V tej postavi so avgusta 2015 pripravili koncertni repertoar, ki obsega Bibičevih izbrane nove in ozelenele »domišljijske filmsko pripovedne« »zmešane venčke« (madely), iz stilsko raznovrstnega koncertnega nabora vseh članov tria Dedley Woodleybears pa zajema avantgardni jazz, »novo glasbo«, eksperimentalno svetovno glasbo, ne umanjkajo pa tudi turške, slovaške idr. ljudske pesmi in improvizacije. Potem, ko so lani avgusta koncertirali v Ljubljani, Izoli, Laborju in Novem mestu (Goga festival), jih letos spomladi čakajo nastopi v Avstriji in Nemčiji. Še pred tem pa bodo Paul Schuberth, Tomáš Novák in Bratko Bibič z muziciranjem v triu, duetu in solistično osrečili tudi radovednojubno publiko doma, in sicer s koncerti v Ljubljani (Menza pri koritu, 5. 4. 2016), Tolminu (MINK, 8. 4. 2016) in Laborju (9.4. 2016).
Navedeni koncerti bodo nekakšna predigra studijskemu snemanju prvega duo albuma, h kateremu bosta Schuberth in Novák pristopila po njuni vrnitvi v Avstrijo, že navedenim koncertnim nastopom Bratka Bibiča & Dedley Woodleybears v Avstriji in Nemčiji ter k nastopu Paula Schubertha v duetu z makedonskim akordeonistom Atanasom Dinovskim na letošnji Drugi godbi v Ljubljani konec maja meseca.
Paul Schuberth bo avtorsko in instrumentalistično sodeloval tudi v mednarodnem projektu Bratka Bibiča »Javorca – Resurekcija. Zvoki nevidnih pokrajin«, ki bo, če bo vse po sreči, izveden v Tolminu (spominska cerkev Sv. Duha v Javorca) 17. 07. in v Ljubljani (Španski borci) 21. 10. 2016. V tem projektu bodo sodelovali še Samo Kutin, Ana Kravanja, Vid Drašler, Mia Zabelka (A), Jelena Popržan (RS/A), Eduardo Raon (P/SLO) in drugi.
Bratko Bibič (*1957 v Ljubljani): mednarodno uveljavljeni veteran emancipacije harmonike in skladateljski posebnež, (so)ustanovitelj domačih skupin Begnagrad, Bratko Bibič & The Madleys in mednarodnih Nimal group, Accordion Tribe, Die Wiener Ziehharmoniker, s katerimi (je) koncertira(l) po vsej Evropi, v ZDA, Kanadi in Indiji ter izdal 13 albumov…
Paul Schuberth (*1994 v Steyr-u), eden od najbolj znanih mladih harmonkarjev v Avstriji, je sodeloval in igral z Ottom Lechnerjem, André Hellerjem, Jeleno Popržan, Paulom Gulda, Bratkom Bibičem in številnimi drugimi. Koncertiral je v Avstriji, Nemčiji, Italiji, Tuniziji, Bolgariji, Makedoniji, Srbiji, Bosni in Hercegovini in v Sloveniji. Posnel je osem CD albumov. (več spodaj in na povezavi www.paulschuberth.com)
Tomáš Novák (*1987 v Pragi), bivši punk in rock glasbenik, zdaj jazz violinist, skladatelj in pevec je že zelo zgodaj prepoznal svojo posvečenost glasbenemu poklicu. Od tedaj dalje ga je igranje njegove glasbe vodilo po številnih evropskih metropolah, kot so Baku, Tbilisi, Ankara ali Dijon. (več spodaj in na povezavi www.tomas-novak.at)