Umazana dihurja o svojem (ne tako?) umazanem delu! (2013)

0 2

Avtor: Rok Klemše
Fotografije: Nina Grad

Kraj: Hostel Celica, Ljubljana
Datum intervjuja: 08.12.2012

Črt Batagelj in Matej Ahlin predstavljata dvojico Dirty Skunks, enega najaktivnejših (če ne kar najaktivnejših) organizatorjev »underground« koncertov pri nas. Prvi koncert izpod taktirke smrdeče dvojice se je zgodil davnega februarja 2002, ko sta na oder Orto bara pripeljala Sarcasm, Expulsion, Nabisko in Distortion. Od takrat naprej je njuna aktivnost strmo naraščala in v desetih letih sta na slovenske oder pripeljala največja imena metal, punk in hardcore scene – Suffocation, Cynic, Agnostic Front, Lordi, Hatebreed, D.R.I., Suicide Silence, Benediction, Pestilence, Napalm Death, Saxon, Ice Earth in številne druge. Lansko leto so Dirty Skunks praznovali deseto obletnico delovanja in to spoštljivo obletnico obeležili z dvema brezplačnima dogodkoma, enim v Kinu Šiška in drugim v Gali hali. Skrajni čas je bil torej, da Umazan dihurčka stopita tudi pred naš diktafon. Intervju je nastal lanskega decembra v ledeno mrzli Ljubljani in ker Dihurja koncerte delata hitreje kot sam pretipkavam intervjuje, se je od takrat zvrstilo že lepo število koncertov. Koncert, ki že čaka za vogalom pa je torkov death metal spektakel z njujorškimi težkokategorniki Suffocation, tokrat v družbi Cephalic Carnage, Havok in Fallujah.

RockLine: Koncertne sezone 2012 je že skoraj konec, do konca ostajata le še dva koncerta.
Črt: Ja, trenutno so bolj v ospredju Kadilnice of Death v Orto baru.
Matej: Na Vulture Industries je bilo zakon!

RockLine: Če potegneta torej bilanco pod koncertno sezono?
Črt: Pomoje prvič pozitivna.
Matej: Zelo uspešna sezona je treba priznati.
Črt: Začetek je bilo bolj slab, zaključek pa zelo dober.
Matej: Začeli smo zelo močno, praznovali smo deseto obletnico delovanja z dvema brezplačnima koncertoma.
Črt: A, zaradi tega je tisti minus (smeh).
Matej: Ja, ni bilo vstopnine, bilo pa okrog je tisoč kart.
Črt: Smo pa prodali par majic.
Matej: Ogromno stvari se je zgodilo, preveč, da bi našteval.

RockLine: Lani sta praznovala deseto obletnico, vajin prvi koncert pa je bil s Sarcasm v Orto baru. Ker je včasih nadaljevanje težje kot začetek pa me zanima kako je šlo naprej z drugim koncertom?
Črt: Prvi je bil najtežji, ker nisva imela pojma, kaj delava.
Matej: Tudi pri drugem nisva imela pojma, vseeno pa sva imela že neke smernice.
Črt: Trajalo je kakšen mesec manj, imaš že klub, vedela sva že kaj hoče bend pit in jest.
Matej: Takrat sem že vedel, da feršterker ni bas boks.
Črt: Pa, da morajo činele prinest s seboj (smeh).

RockLine: Začela sta z našimi bendi, kako sta takrat naredil izbor, koga povabiti?
Črt: Takrat je bil Maček iz Sarcasm moj sodelavec in sva se najprej spomnila nanj, Matej je imel tudi par znancev.
Matej: Ja, znanci, prijatelji, prijateljevi bendi in potem so se bendi začeli javljati že sami. In smo rekli zakaj pa ne.

RockLine: Prvi tuji bend, ki sta ga delal pa so bili Hatebreed, če se ne motim?
Matej: Ne, prvi tuji bend, ki sva ga delala so bili Southern Storm, drugi pa Ritam nereda.
Črt: Kaj pa Rut Host?
Matej: Rut Host so bili pa prvi ameriški bend, ki smo ga gostili, in sicer leta 2004, na isti dan, kot so Fantomas igrali v Cvetličarni.
Črt: Ful je blo dobr. Koliko ljudi je bilo? Ene deset? (smeh)
Matej: Ne, saj nas je bilo kakšnih trideset, še fotr je bil na koncertu. (smeh)

RockLine: Kako pa sta potem začela s tujimi, večjimi bendi delat, vzpostavljati kontakte z agencijami?
Matej: Pač, pila sva ga in je pogovor nanesel na to, kateri bend bi delali in se je pojavilo ime Hatebreed. Poslala sva mail in čez pet minut dobila odgovor, da je možno, na ta in ta datum.
Črt: Internet je super zadeva.
Matej: Po tem koncertu se je začelo bolj resno, verjetno so naju opazili, da delava resno in so naju bendi sami začeli kontaktirati.
Črt: Za tuje agente je največji problem to, da delajo z nekom, ki pred tem ni naredil še ničesar. Takoj, ko imaš nekaj za seboj je veliko lažje. Ker ti na začetku ne zaupajo, zahtevajo na primer že 50% honorarja v naprej.
Matej: Nekateri hočejo to še danes, a večina nas že pozna in nam zaupajo.
Črt: Prej ali slej se z njimi tudi osebno spoznaš in je tudi zaradi tega delo veliko lažje.

RockLine: Ko sta začela s koncerti, sta bila verjetno ena redkih, poleg Erotice Promotions, ki sta delala metal in hardcore koncerte. Glede na to, kako je scena danes nasičena, ne le s koncerti  in bendi, temveč tudi s promotorji, kako primerjata sceno pred desetimi leti z današnjo sceno?
Črt: Včasih ni bilo ničesar, danes pa je vsega dovolj. Mogoče je res že prenasičeno, a je toliko različnih žanrov, da hvala kurcu lahko folk izbira.
Matej: Že samo v metalu je deset različnih žanrov in publika je večinoma popredalčkana in hodi le na koncerte svojega žanra. So pa tudi tisti, ki grejo pogledat res vse. Potem pa so še post-rock, punk in hardcore zadeve, ki imajo spet svojo publiko.
Črt: Včasih je bil en koncert na leto, na primer Biohazard, si jih dal v Križanke in je bilo razprodano, saj so prišli tako black metalci kot hipiji.
Matej: Bende, ki so 15 let nazaj igrali v Gali hali ali v Križankah lahko danes daš v Orto bar pa ni rečeno, da bo razprodano. To je dejstvo.

RockLine: Mogoče se večina ljudi niti ne zaveda povsem, kaj vajin doprinos k sceni sploh pomeni, tudi sam sem se tega resnično začel zavedati z ogledom Dekade smrada. Sta tudi od koga drugega dobila tako povratno informacijo?
Matej: Priden (vsi v smeh). Pohval je bilo toliko, da nama je kar malo nerodno.
Črt: Dekada smrada je super, ampak je v njem toliko hvaljenja, da nama je bilo na koncu že res nerodno. Lahko bi kdo rekel vsaj, da sva bebca.

RockLine: Tekom svojega delovanja sta se srečala z verjetno veliko večino domačih organizatorjev, klubov in bendov. Če bi sklepal po dokumentarcu imata z večino zelo dobro odnose, verjetno pa z vsemi vseeno ni bilo, spomnim se na primer zgodbe nekega Romuna…
Črt: V bistvu je bil on edini s katerim se nisva nikakor razumela.
Matej: Na začetku sva mu zelo pomagala s kontakti in vsem kar je rabil, njegov feedback pa je bil drugačen. Govoril je nekaj, delal pa nekaj povsem drugega.

RockLine: Večje koncerte, Iced Earth in Saxon na primer, pa sta delala v sodelovanju s ŠKUC Ropotom. Kako je prišlo do tega sodelovanja?
Matej: Ja, z Igorjem Vidmarjem.
Črt: Vidmar je včasih delal tudi metal koncerte, Morbid Angel na primer, nima pa danes nekega kontakta z metal publiko in se je obrnil na naju.
Matej: Zanimalo ga je pač, če smo pripravljeni nekaj narediti skupaj.
Črt: Dejansko je bila to kar v redu kombinacija.

RockLine: V desetih letih sta naredil preko 300 koncertov, sta tudi ena redkih z razdelano programsko shemo koncertov?
Črt: Ja, ampak je precej spontana. Dobiš ponudbe in jih pregledaš, jasno pa je, da ne boš delal osem death metal koncertov v enem mesecu, s tem bi sam sebi pljuval v skledo.
Matej: Zna priti tudi do tega, da imaš v enem mesecu že toliko potrjenih zadev, da bi hotel narediti še kakšno zadevo ampak je ne moreš ker ni smiselno zaradi ostalih koncertov. Enega od že potrjenih pa tudi ne moreš ukiniti, ker bi raje delal tega.
Črt: Hudič je, da včasih pride do tega, da bi nekaj res rad delal in si tudi fen nekega benda, a veš, da se finančno ne bo izšlo. Takrat pač upaš, da boš to zadevo lahko dobil naslednjo turnejo.
Matej: Realnost je taka, da ponavadi ravno, ko prideva na zeleno vejo, naslednjo stvar že »spušiva.«

RockLine: En tak splošno znan podatek je, da sta bila lep čas v rdečih številkah tudi zaradi Paranoid Open Air festivala.
Črt: Sva še vedno (smeh). Takrat ni šlo ravno za majhen denar, a se zgodi.

RockLine: Kaj pa, če se zgodi, da konec leta zaključita v minusu, je potem težko spet začeti novo sezono?
Črt: Ne, saj v končni fazi delava to, kar nama je fajn. V bistvu med samo koncertno sezono nisva v rdečih številkah, ampak sva v minusu zaradi preteklih let. Plus je na koncu leta tako majhen, da ne vpliva kaj dosti na ta minus.
Matej: Pa še v letih 2010 in 2011 se je nabralo par večjih minusov, ko sezona ni bila najbolj cvetoča, ne glede na to kakšni bendi so igrali. Se je pa zadnjega pol leta izredno popravilo. Thank you for your support bitchez (smeh).  

RockLine: Pa sta v teh desetih letih morala spustiti kakšen koncert, ki sta ga hudo želela?
Črt: Ja, Suicidal Tendencies.
Matej: Čeprav sva zdaj vesela, da nama ni uspelo. Črt je bil tako v Avstraliji in bi jih zamudil, jaz sem jih sprva še hotel delati, a so postavili previsok honorar.
Črt: Začetna cena za katero smo bili dogovorjeni je bila super, a so potem drugi prostori začeli dišati, oziroma se je začelo barantati.
Matej: Drugi so potem še dvignili že tako visoko ceno. Jaz sem šel na koncert in sem blazno užival, ker je bil fantastičen.
Črt: Včasih je fino iti tudi na koncert, ki ga ne organiziraš, se ga napiti in uživati.

RockLine: Koliko pa je, preden se sam koncert zgodi, predpriprav, logistike? Če gre za večji koncert na primer.
Črt: Mosh Lives v Kinu Šiški na primer, sva zabukirala tri mesece nazaj, zdaj sva dobila šele dovoljenje za objavo, preprodaja se bo začela v dnevu, dveh, zdaj pa začne izpolnjevanje riderjev in promocija.

RockLine: Glede na visoko število koncertov, ki sta jih naredila, je kakšen, ki bi ga lahko še posebej izpostavila, tako v pozitivni kot negativni luči?
Črt: Paranoid Open Air je bil kljub minusu kul. Bil je dobra šola, videla sva česa vsega sva sposobna. Pač ni bilo ljudi in je bil minus, jebi ga.
Matej: Dobre šole so ponavadi tudi drage.
Črt: Slab koncert je pa brez dvoma Lordi. Postanem kar slabe volje, če se spomnim nanj. Bend je bil sicer čisto v redu, tam nas je zdrkala občina.
Matej: Pride tudi da na manjših koncertih, kakšen bend kaj uniči in je potem vse odvisno od tega kakšna je škoda in kako se bend ob tem obnaša. Večina svojo škodo povrne, nekateri pa se sprenevedajo. Taki so za v jame.
Črt: Za njive štihat.
Matej: In z apnom posut.

RockLine: Verjetno  se je ob vseh teh koncertih zgodilo tudi ogromno zabavnih situacij, ene takih so gotovo zgodbice s Taake, ki sta jih povedala že večkrat.
Matej: Ja, res sva jih povedala še neštetokrat.
Črt: Lahko pa poveš tisto o njih z Metalcampa.
Matej: Ma ne toliko je bilo enih pizdarij, da se tega sploh ne spomnim.
Črt: V glavnem… S Taake smo se zbudili skupaj v eni postelji.
Matej: Aja, to pa lahko povem.
Črt: Kaj je bilo prej pa raje ne (smeh).
Matej: Jaz sem ležal na tleh, Hoest po nekim čudnim kotom na drugi strani sobe… Oblečeni, da ne bo pomote… Črt se je pa najprej stisnil k bobnarju na posteljo, ko se je zbudil pa je zraven ležal kitarist in mu je Črt rekel, »Hey lovely, good morning.« In potem začnejo v sobo uletavat drugi bendi se tuširat in potem ugotovimo, da sploh nismo spali v pravi sobi. Spali smo v »shower roomu.« To s Taake je trajalo dva dni, nato pa so prišli Arkona. Ti Rusi so res bolani.
Črt: Yes vi drink!

RockLine: Zelo dobrodošel podatek je, da imata čez drugi oder MetalDays 2013, zato me za konec zanima še kako je prišlo do tega sodelovanja?
Matej: K sodelovanju sta naju povabila Boban in Roman. Povedala sta pogoje in nama pri izbiri dala proste roke. Pogoji so bili super in sva rekla zakaj pa ne. Tudi nama je v interesu pripeljat še kakšen drug, nov bend, ki ga mogoče na tem festivalu sicer ne bi videli.

Galerija slik

Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki