Le Orme, petek, 12.12.2008, Sežana, Grand Casino Lipica
Avtor: Peter Podbrežnik
V Grand Casino Lipica (Sežana) bodo v petek, 12.12.2008, nastopili legendarni italijanski simfonični prog rockerji Le Orme, poleg Premiata Forneria Marconi in Banco Del Mutuo Soccorso, eni izmed treh najbolj prepoznavnih predstavnikov italijanskega simfonično usmerjenega progresivno rockovskega gibanja, ki se je oblikovalo v 70-ih letih prejšnjega stoletja.
Le Orme so nastali leta 1966 v Italiji. Najprej so delovali kot precej psihadelična zasedba, kjer sta prevladovala kitarist Nino Smeraldi in pevec ter akustični kitarist Aldo Tagliapietra.
Kot psihadelična zasedba izdajo par studijskih albumov, na katerih že sodelujeta tudi Michi dei Rossi (bobni) in Toni Pagliuca (klaviature). Potem zasedbo zapustita Nino Smeraldi in Claudio Galieti, preostali trio (dei Rossi, Tagliapietra, Pagliuca) pa se odloči sodelovati naprej.
A kaj se zgodi? Ne nadaljuje se psihadelična zgodba. Preostali trije člani odkrijejo progresivno glasbo, ki se je začela razvijati v Angliji, še posebej jih zanima simfonika. Sedaj največ pri skladanju sodelujeta Tagliapietra, ki je prevzel tudi dolžnosti na basu ter kitari, in Pagliuca, ki je še mnogo bolj obogatil zvok iz prejšnjih albumov.
Prvi izdelek, za katerega bi se lahko reklo, da spada v progresiven simfoničen rock, je Collage, nakar sledijo same mojstrovine (Uomo di Pezza, Felona e Sorona, Contrapunti,…). Vsi ti albumi tvorijo osrčje najboljšega obdobja Le Orme. V tem času skupina izda tudi nekaj angleških verzij svojih albumov, pri nekaterih besedilih pa jim je pomagal Peter Hammill (Van Der Graaf Generator)
Konec sedemdesetih let Le Orme ponovno pričnejo eksperimentirati. Odločijo se namreč izdati nekaj popolnoma akustičnih albumov, ki so bolj ali manj umetniško uspešni. Najbolj med njimi izstopa čudoviti Florian, ki uspešno kombinira klasiko, pop in rock.
Ko so prišla osemdeseta leta, so Le Orme, podobno kot mnogo drugih italijanskih (in svetovnih) progresivnih skupin, zašli v pop. Tudi sami v pogovoru z rockline pravijo, da je to bilo temačno obdobje v njihovi zgodovini.
Na začetku devetdesetih let skupino zapusti klaviaturist Toni Pagliuca, a skupina živi še naprej. Najprej v skupino pride klaviaturist Michele Bon, kasneje pa se pridruži še drug klaviaturist Andrea Bassato, ki občasno zaigra tudi violino. V to novo obdobje Le Orme bolj odločno zakoraka tudi Aldo Tagliapietra, ki z več kitarskimi vložki in dodatkom sitarja poskrbi za še bolj raznolik zvok. S to novo postavo se Le Orme vrnejo k simfoničnim koreninam in izdajo kopico dobrih albumov (Il Fiume, Elementi,…)
Trenutna postava: Aldo Tagliapietra (vokal, bas, kitara in
sitar), Michi Dei Rossi (bobni), Michael Bon (klaviature) and Andrea Bassato
(klaviature in violina).