Dvajset let drink’n’rolla! (2013)
Avtor: Urban Bolta
Kraj: Cvetličarna / Ljubljana / Slovenija
Datum koncerta: 14.06.2013
Število obiskovalcev: 300
Cena karte: 0,00€ (vstop prost)
V sklopu Bežigradfesta, ki v slovensko prestolnico letošnjega junija vsak dan prinese drugega izvajalca te ali one podzvrsti rock’n’rolla, so se v petek, 14. junija, v Ljubljano vrnili The Drinkers, zdaj že legendarna rock skupina iz Zasavja. Drinkersi so svojo pot začeli pisati pred dvajsetimi leti, ko sta skupino ustanovila Sandi Kolenc – Koli in nekdanji kitarist Nietov, Robert Likar. Drinkersi so se v zgodovino slovenskega rock’n’rolla zapisali kot prvaki zabavljaškega rocka, polnega alkoholnih incestov, poenoteni z mentaliteto Slovencev pa jim seveda na svojo stran ni bilo težko pridobiti zveste baze oboževalcev.
V dvajsetih letih se je zgodilo veliko stvari. Zaradi hudih zdravstvenih zapletov, povezanih z nezdravnim načinom življenja, je bil skupino primoran zapustiti frontman Koli, njegove škornje pa si je nadel Maki, s katerim so posneli album »Hajdi« (2007). Maki je v skupino prinesel nekaj punk rockerskega duha, hkrati z njegovim prihodom pa so napočila leta, ko je popularnost Drinkersov med slovenskim rockerskim občestvom padla. Prišlo je celo obdobje zatišja, predno je pred dvemi leti udarila novica, da se k Drinkersom vrača Koli. Prečiščen in trezen, a še vedno isti ikonični možak, ki je svoj glas v skoraj petnajstletnem stažu skupine posodil številnim njenim uspešnicam.
Ura je bila nekaj pred deseto uro zvečer, ko je v sproščeno vzdušje zunanjega avditorija Cvetličarne zarezal uvodni komad Mat K. z vmesnim motivskim posvetilom Riblji Čorbi in Van Halnom. Sprva zadržan odnos med bendom in publiko se je skozi uvodne komade spričo pozne večerne ure in popitih prvih kozarcih piva začel razvnemati, sploh ko so Drinkersi postregli s kakšnim od bolj znanih napevov, kot sta I Love Alcohol in Lit’r vina. Navidezna meja se je dokončno zrušila, ko je Koli obiskovalce s komičnim nagovorom pozval, da stopijo nekaj korakov bliže: »Ne se nas bat’, nič vam ne moremo narediti: Mutvarja boli križ, Likar ima zjebana kolena, mene pa jebe hertz. Pridite bliže!«.
The Drinkers se trenutno nahajajo v studiu, kjer bodo posneli prvi studijski album s Kolijem po debelem desetletju. Koncert v Cvetličarni je bil za skupino torej sprostitvene narave, hkrati pa so premierno predstavili nekaj novih komadov. Huda baba, Debeli avion in Recidiv so dokazali, da njihova barka še naprej pluje trdno v morju drink’n’rolla.
Drinkerse sestavljajo že omenjena Sandi Kolenc na vokalu in Robert Likar na kitari, Miro Mutvar na bas kitari, povratnik v zasedbo Primož Trebec na klaviaturah, na bobnih pa je sedel nihče drug kot Klemen Markelj, ki je na Bežigradfestu nastopil že teden dni pred tem, kot koncertni član projekta Black Diamond. Naveza izkušenosti dolgostažne četverice na eni in Klemnove mladosti ter tehnične podkovanosti na drugi strani je skupini zagotavljala zanesljivo izvedbo večinoma avtorskega materiala. Skupina je vse vajeti prepustila Koliju, ki je tako edini operiral s publiko in jo pri komadu Kralj hoste pričakovano nasmejal s pravo pravcato motorno žago! Res je, da med koncertom v njegovo grlo niso gravitirali neskončni krigli piva, kot se je to dogajalo včasih, kljub temu pa je Koli avditorij s karizmatičnim pristopom brez težav ves čas spretno zabaval. Likar in Mutvar kot sivi eminenci zasedbe sta, izkušena in podmazana z vsemi žavbami, sledila poskočnemu tempu in v nastopu vidno uživala. Brez naprezanj in z nasmehom na obrazu. Skladno s prakso povprečnega petkovega večera torej.
Največje hite, prave pijanske rockerske himne Pijemo ga radi, Deset majhnih jagorv, Žeja in Mafaldo so Drinkersi prihranili za finalni del koncerta, s katerim so pred najzvestejšimi privrženci obeležili prvih dvajset let obstoja. Ob povratku na oder so sicer zaigrali kar štiri skladbe, za sam finiš še priredbi Kreni prema meni (Partibrejkers) in Rebell Yell (Billy Idol).
»Po vsem prepitem alkoholu, po preigranem rock’n’rollu, po vseh prekrokanih nočeh – še vedno sem tu«, se glasi eden izmed verzov skupine, ki za Drinkerse drži kot pribit! Dvajset let vzponov in padcev, dvajset let kljubovanja na sceni, to so naši Drinkersi, večni junaki pivskih pesmi! Naj jim bo nebo naklonjeno, da bodo njihovi napevi iz odra odmevali vsaj še enkrat toliko let!
Setlista
1. Mat K.
2. Lepi in trezni
3. Alkohol je moj idol
4. Gnus
5. Trboule
6. Huda baba
7. I Love Alcohol
8. Lit’r vina
9. Debeli avion
10. Recidiv
11. Rjava podmornica
12. Jawohl
13. Na stol
14. Privat Bog
15. Fa fa fa
16. Kralj hoste
17. Ko to tamo peva
18. Ko boš prišla na Bled
19. Slovenac
20. Pijemo ga radi
21. Deset majhnih jagrov
————
22. Žeja
23. Mafalda
24. Kreni prema meni
25. Rebell Yell
Galerija slik


















