LOS LOBOS z novo ploščo

0 2

Avtor: Jernej Vene

Izdaja novega albuma rock skupine Los Lobos je na tej točki njihove slavne kariere zares težko pričakovan dogodek. Od leta 1973, ko so začeli še kot Los Lobos Del Este Los Angeles, so se razvili v ugledne glasbenike, ki vedno iščejo nove teme, ki so prikaz današnjih dni.
 
Z glasbo zgrajeno na bluesu, rockabillyju, jazzu, latinu in njihovi mehiško-ameriški dediščini, Los Lobos svojih oboževalcev niso nikoli posiljevali s politiko in dnevnim dogajanjem. Namesto tega jih neopazno izzivajo s skladbami, ki dvigujejo zavest in z besedili, ki izzivajo in obenem dajejo misliti. Njihov zadnji izdelek ‘The Town and The City’ počne vse to!
 
“Kot umetniki uporabljamo naše izkušnje in jih preslikavamo v slike, zgodbe in skladbe,” pravi Louie Perez, multiinštrumentalist pri Los Lobos in glavni tekstopisec pri tem albumu, “Ravno zdaj, ko je svet v neverjetnem stanju spreminjanja, je nemogoče, da te izkušnje ne bi vplivale na tvoje delo.”
 
Epska ‘The Town and The City’ je prikazana in interpretirana v prvi osebi, vsaka skladba pa servira epizodično stopnico v potovanju, ki je na eni strani razburkano, po drugi pa udobno in nostalgično. Večina od trinajstih skladb so delo tako Pereza kot Davida Hidalga, Cesar Rosas pa je prispeval dve skladbi.
 
Album odpre zelo žalostna in čustvena pripoved ‘The Valley’, potovanje se nadaljuje v temnejših in bolj obupanih tonih s ‘Hold On’, ki je metaforičen blues o preizkušanjah in skušnjavah, ki lahko nekoga pripeljejo do zlorabe drog in alkohola. ‘The Town and The City’ ves čas potuje preko čustvenih vrhov in dolin. ‘Chuco’s Cumbia’ je tako lahkotna dance skladba v calu, angleško-španskem žargonu mehiških trgovcev, ‘Road To Gila Bend’ je priseljenska oda prikazana kot kavbojska žalostinka, oseben in ranljiv videz pa je zaznati v skladbah ‘If You Were Only Here Tonight’, ‘Luna’ in ‘Two Dogs and a Bone’.
 
Zvočno gledano je album resničen dragulj, ki odseva notranjo kvaliteto skladb v izžarevajočih ambientalnih tonih. Če pogledamo nazaj, so se Los Lobos skozi plošče razvijali in ustvarjali zvok, ki kombinira hi-fi z lo-fi, akustično z električnim.
 
‘Little Things’ imajo v sebi vplive skladbe Procol Harum ‘A Whiter Shade of Pale’, samo besedilo pa govori o majhnih a pomembnih trenutkih v življenju, ki so pogosto ignorirani. Osrednja dela albuma – ‘The City’ in ‘The Town’ – sta servirana kot urbane refleksije prihodov priseljencev – ‘The City’ s svojimi sklicevanji k žaru neonskih luči prikazuje mističnost bulevarja in elektrike, ki tvori življenja tistih, ki se potikajo po njegovih pločnikih, ‘The Town’ pa je nostalgičen spomin na dom, kjerkoli ta že je in obenem protiutež tukaj in zdaj v ‘The City’.
 
‘Don’t Ask Why’, ‘No Puedo Más’ in ‘Free Up’ dopolnijo album. Vsaka skladba sporoči nekaj pomembnega o skrivnostnem potovanju, ki ustvarja novo življenje v družbi, ki pa je močno različna od tiste, kjer se je vse začelo. Lahko je priseljenska zgodba v prvi osebi, ki se vsakodnevno ponavlja na ameriško-mehiški meji, vendar z univerzalnim sporočilom o boju med pravilnim in napačnim. 
 
Glasba Los Lobos predstavlja pravo pustolovsko popotovanje…
Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki