Pivo v zraku, škotski kilti v vetru – Paganfest MMXXV v Zagrebu

foto: DENIS PARADIŽ 2025
0 89,428

PAGANFEST MMXXV
ALESTORM, ENSIFERUM, TÝR, HEIDEVOLK, ELVENKING
Zagreb / Tvornica Kulture / Hrvaška
nedelja, 9. 2. 2025


Rjoveči zvoki folk in piratskega metala so odmevali skozi Tvornico Kulture, ko je Paganfest MMXXV združil neverjetno zasedbo bendov, ki so dostavili eno najbolj energičnih noči, ki jih je Zagreb doživel v zadnjem času. Potovanje skozi epske bitke, nordijske legende, pijanske piratske pripovedi in poganske himne – ta noč je imela vse. Koncert je bil popolnoma razprodan, kar je le še dodatno prispevalo k neverjetnemu vzdušju.

ELVENKING: Energijski začetek
Večer so odprli italijanski Elvenking, ki so vse od svoje ustanovitve leta 1997 pridobili velik ugled na folk metal sceni. Njihova glasba združuje melodični power metal z bogatimi folk vplivi, kar jih ločuje od mnogih drugih žanrskih kolegov. Njihova besedila pogosto raziskujejo fantazijske svetove, naravne elemente in častijo poganske vrednote. Komplet nasršenih fraz in izjemno spevnih refrenov je hitro spravil na obrate občinstvo, kar je dalo samemu dogodku potreben uvodni šus! Nov energičen nastop je jezdil na krilih suverenosti in visoke uigranosti, kar je zgolj potrjevalo, da skupina zadnje čase resnično veliko nastopa. Bend bo 11. aprila izdal novi studijski album “Reader Of The Runes – Luna”, ki je zaključek ‘readers of the runes’ trilogije, ter tako že predstavil nekaj novih zadev, kot sta naslovni single Luna in uvodna Throes of Atonement, vsekakor pa niso manjkale priljubljene Pagan Revolution, Elvenlegions in The Divided Heart. Po nasnetem izhodu Italian Pizza Time, pa je narod v Tvornici pričel izdatneje posegati po pivu. Zakaj? Ker to sodi v vsak Paganfest ritual. Elvenking so dobri znanci Alestorm. V vlogo predskupine so namreč vskočili v novembru 2023 na Ljubljanski in Zagrebški koncert!

Elvenking – setlista:
1. Perthro (posnetek)
2. Throes of Atonement
3. Pagan Revolution
4. Silverseal
5. Moonbeam Stone Circle
3. The Horned Ghost and the Sorcerer
4. Luna
5. The Divided Heart
6. Elvenlegions
7. Italian Pizza Time (posnetek)

HEIDEVOLK: Kolesje poganske zabave se začne vrteti
Naslednji so bili nizozemski folk metal bojevniki Heidevolk, ki so na sceni že od leta 2002. Njihova glasba se močno naslanja na nizozemsko zgodovino in mitologijo, kar se odraža tako v besedilih kot v mogočnih zborovskih refrenih. Kar jih dela edinstvene, je dvoglasno petje, ki vključuje globoke, skoraj operne vokale v kombinaciji z agresivnejšimi vokalnimi vložki.

Bend je v svojo predstavilo vključil klasike, ki na njihovih koncertih ne smejo manjkati – to sta bili Saksenland in Drink met de Goden (Walhalla), ki so poskrbele, da je izrazit poganski duh dodal festivalu dodaten pečat neukročenosti. Enega izmed vrhuncev nastopa je prinesla priredba zasedbe Normaal z nazivom Vulgaris Magistralis, ki je s svojim himničnim značajem prav v zaključku nastopa združil vse občinstvo v enotno prepevanje refrena. Po popivanju z bogovi na Valhali, torej konkretno nazobčan veliki finale, ki po doživetem ni puščal nikakršnega ravnodušja. Heidenvolk posedujejo nalezljivo energijo, na prizorišču pa med njihovim šovom ni bilo težko zaznati močnih vezi med skupino in publiko!

Heidenvolk – setlista:
1. Hagalaz
2. Winter Woede
3. A Wolf in My Heart
4. Schildenmuur
5. De Strijd Duurt Voort
6. Saksenland
7. Krijgsvolk
8. Drink met de Goden (Walhalla)
9. Vulgaris Magistralis (orig. Normaal)

TÝR: Osvobojeni kaos
Týr so udarili na oder kot vikinška plenilska četa, prinašajoč svojo edinstveno mešanico progresivnega in folk metala. Skupina s Ferskih otokov, ki deluje od leta 1998, je znana po tem, da v svojo glasbo vključuje tradicionalne skandinavske melodije in zgodbe. Njihove pesmi pogosto temeljijo na nordijski mitologiji, kar jim daje epski značaj.

Njihova setlista je bila stakana kot popolna kombinacija popadljivih himen in sprožanja visoko oktanskih valov neverjetnega prebitka energetske voltaže! Ubrano, enovito, silovito. Prav uvodna By the Sword in My Hand in sklepna Hold the Heathen Hammer High, sta po pričakovanjih poželi največji odziv. Kitarist Hans Hammer, ki se je skupini pridružil leta 2021, je bil prava mini odrska bomba! Nenehno na težko ulovljivih telovadnih akrobacijah! Ni ga bilo mogoče zasačiti, da bi ustrelil kakšen prijem narobe. V navezi s karizmatično ikono skupine, pevcem in kitaristom Herijem Joensenom, brez katerega si je Týr nemogoče predstavljati obratih, sta dostavila skladno dopolnjevanje in kar je glavno, držala publiko vseskozi na nivoju izjemne vedrine, saj se občinstvo ni zadrževalo v kreaciji konkretnih mosh pitov kar je vzbujalo občutek občega delirija in pravega kaosa, ki je zavladal dvorani. Bend je prinesel v Zagreb nov album “Battle Ballads”, ki je izšel v lanskem letu.

Týr – setlista:
1. By the Sword in My Hand
2. Axes
3. Regin Smiður
4. Hammered
5. Blood of Heroes
6. Hail to the Hammer
7. Dragons Never Die
8. Sinklars Vísa
9. Hold the Heathen Hammer High

ENSIFERUM: Legende še vedno blestijo
Ensiferum, ena izmed pionirskih zasedb viking in folk metala, so na sceni že od leta 1995. Njihova glasba združuje epske melodije, močne kitarske rife in besedila, ki slavijo častijo pogansko zapuščino in prisegajo na bojevitost brez poraza. Njihovi albumi, kot so “Iron” in “Victory Songs”, veljajo za temeljne kamne žanra. Najverjetneje ga ni heroja, ki se bliža štiridesetim, da v svojem religioznem fanatizmu ne bi preposlušal njihovega komada Hero in A Dream, ki velja še danes za nekakšno temeljno definicijo žanra. Nekoč v nekih drugih časih, se je vrtel tudi ob zelo absurdnih urah noči tudi na slovenskih radijskih valovih.

Ko so Ensiferum stopili na oder, je bilo jasno, da bo njihov nastop eden izmed vrhuncev festivala. Basist Sami Hinkka težkokategornega stasa je bil nesporni zvezdnik večera. Med predstavo je spravil iz sebe nivo energetske razuzdanosti in razposajenosti, ki bi ji lahko zavidali tudi bistveno mlajši izvajalci. Skladbe, kot so Lai Lai Hei, From Afar in Token of Time, so preplavile dvorano z epskimi melodijami in grabežljivimi refreni, ki so spravili občinstvo k enovitemu sodelovanju. Energija je bila preprosto povedano čudovita. Ensiferum so mojstri kombiniranja osupljive hitrosti in visoke muzikalnosti, zaradi česar so v sferah folk metala posebno cenjeni. Publika je uprizorila tudi konkretni ‘crowdsurf’, kot da bi zašla na Biogradu na moru in ne v prestolnico Hrvaške. Nedvomno so Ensiferum razvneli tudi tiste, malce bolj introvertirane osebe, ki načeloma kupčujejo s pregovorno sramežljivostjo, da ne bodo nekoč vnukom pripovedovali, kako so Ensiferum koncert v Zagrebu samo gledali, pač pa da so razmigali zraven tudi vratna vretenca ob vsaj minimalnem ‘headbangu’. Cela dvorana je bila v pogonu! Nihče ni miroval. Niti ena molekula ali hlap piva. Bend se je osredotočal med nastopom prvenstveno na predstavitev najnovejšega albuma “Winter Storm”, ki se je med publiko v nekaj mesecih po izidu, že odlično prijel.

Ensiferum – setlista:
1. Aurora (posnetek)
2. Fatherland
3. Twilight Tavern
4. Treacherous Gods
5. Winter Storm Vigilantes
6. Lai Lai Hei
7. Andromeda
8. Victorious
9. Victory Song
10. Two of Spades
11. Iron

ALESTORM: PIVO, KAOS IN POPOLNA GOLOTA
Točno ob 21:50, natančno kot nemški železniški vozni red, je čas za? GOLOTOOOOOO! Aja. Ne, pardon – čas je za Alestorm. O njih smo že večkrat pisali in vedeli smo, kaj lahko pričakujemo – popoln nered. In dostavili so ga. Že med napihovanjem famozne rumene račke, ki prav vedno krasi oder Alestormov se je lahko med publiko slišalo prepevanje Alestorm komadov.

Še pred začetkom samega nastopa skandiranje “Alestorm, Alestorm!!!” in glasno ploskanje preglasi začetne note prvega komada. Ko se je pričel Keelhauled sem točno vedel kako se počutijo v Aziji med monsunsko sezono. Pivo, ki je letelo v zrak ob prihodu Alestorm na oder bi lahko negiralo celotni trenutni tezi, da se je na hrvaškem vse podražilo ob prihodu evra, saj je izgledalo kot da pivo stane le 10 centov. Tako publika kot tudi Alestormi zaliti z eliksirjem mladosti – pivom, s(m)o bili pripravljeni torej na nastop piratsko nastrojene zlorabe piva in analnih sfinkterjev.

Setlista je bila polna njihovih klasičnih piratskih himen, kot je Nancy the Tavern Wench, med katero se je okoli 150 ljudi usedlo na tla in začelo veslati, kar je ustvarilo spektakularen prizor. ‘Crowdsurfanje’ je bilo prisotno skozi celoten nastop brez premora, kar je le še poudarilo divjo energijo koncerta. Seveda t. i. ‘fenservisa’ predvsem za ženski del občinstva – francoskih poljubov med kitaristom Bobotom in pevcem Chrisom med komadom Mexico tudi tokrat ni manjkalo.
Med komadom Hangover pa zavijemo v napadalne vode! Na odru se Alestorm pridružita kar dva morska psa! Najprej požreta do polovice Bobota, a ju premami v nadaljevanju pivo in prepevanje. Pa počasi pride na spored komad, ki je bil ustvarjen za javni nastop P.A.R.T.Y.! Luči se obarvajo kot na kakšni sodobni paradi v Ljubljani, temu sledijo ene bolj prepoznavnih rim benda, ki seveda tudi na tokratnem koncertu preglasijo pevca:
Welcome to the island where your pirate dreams come true
Over there is captain Yarrface drinking from a shoe
Everywhere you dig you’ll find some treasure in a chest
The local tavern’s full of crew who want to go on quests

Ko se redni del zaključi, to ni vrhunec večera. Vrhunec je ukradel brez dvoma trenutek, ko se je eden izmed obiskovalcev dvignil nad množico in razkril, da Škoti res ne nosijo ničesar pod kilti. Sredi skandiranja “Svirajte pičke” (kar je očitno Zagrebški poziv za obvezni dodatek), so se prižgale luči in vse oči so bile uprte v popolnoma golega obiskovalca, ki je samozavestno razkazoval vse svoje atribute. Chris Bowes ni pokazal niti najmanjšega presenečenja – kot da bi bil tak prizor zanj povsem običajen.

Začne se prvi obvezni dodatek večera. DRINK! Koncertno predstavo so sicer pestile manjše tehnične napake, so pa med Drink postale še posebej očitne – za te napake se je tudi sam pevec Chris opravičil Zagrebški publiki na uradnem Reddit ‘podbralniku’. Izgleda, pa da je bolj kot publiko, izpad vokala na tem delu koncerta motil ravno Chrisa, kar je na nek način logično. Zagrebčani se niso dali in komad odpeli na trenutke tudi brez Chrisa. Publika je bila tako brutalno glasna, da bi površni poslušalec Alestorm zmedo v teh trenutkih koncerta sprejel, kot nek, povsem običajen del Alestorm šova.

Kot da to ne bi bilo dovolj, so Alestorm med komadom Drink poskrbeli še za eno dozo nepričakovane golote. Basist in kitarist se vrneta oder z vinom v rokah, pri čemer je slednji stopil pred publiko popolnoma nag, z napisom “Alestorm” čez zgornji del telesa in zgolj nogavico na svojem najbolj ‘občutljivem’ delu. Medtem ko so se ostali člani Alestorm smejali, je bilo očitno, da je Patty nekoliko nelagodno, saj se je vsakič, ko se ji je goli kitarist približal, hitro premaknila na drugo stran odra.
Žal pa smo s tem prispeli do zadnjega komada večera – Fucked With an Anchor, ki je poleg nepregledne količine sredincev poskrbel za še eno “nestandardno prakso”. Alestorrm so bili kljub neverjetni energiji v dvorani izmučeni od turneje, saj je bil Zagreb njihov zadnji postanek, na kar so namigovala tudi dejanja posameznih članov turnejske ekipe, ki spremlja skupino. Bobnarski tehnik je pričel demontirati bobne kar med samo skladbo. Tu sta bila še dva moža, ki sta hitela s pospravljanjem, ki jih večina v svoji ekstazi ni niti opazila, sam oder pa je bil pospravljen preden je večina obiskovalcev prispela do garderobe in prevzela svoja oblačila.

Publika je Alestormom jedla iz roke že ob prvih notah, kar so sanje prav vsakega benda. Priti na oder in odigrati cel koncert, med katerem ni niti ene skladbe, ki je tvoja publika ne bi znala do mikrosekunde podrobno. Čar in priljubljenost pa iz turneje v turnejo pri Alestorm le naraščata. Ker s svojo posmehljivo in šarmantno karizmo ‘svirajo’ tudi nemetalski publiki in ker obenem ciljajo le na noro zabavo s svojimi občudovalci in se tako vedno bolj oddaljujejo definiciji benda, ki bi ustvarjal in igral le za metalsko publiko, čedalje lažje polnijo dvorane. Do zadnjega kotička. Različnih velikosti. Tudi tokrat med publiko ni manjkalo tako starih kot mladih in mnogih oblečenih v piratske oprave, pa tudi tistih ‘hardcore metal manijakov’, ki niti ne veš več kam bi jih vtaknil, pa jih bend kova Alestorm sprejema brez zadržkov pod okrilje z ostalimi privrženci. Ob hektolitrih prelitega piva in izdihanih alkoholnih derivatih sklenejo vsi roke in skupaj zaveslajo. Skupaj z Alestorm bo tudi Rockline veslal naprej in z veseljem sledil njihovi piratski poti do skritega zaklada, ki ga nemara skriva že kar njihov novo napovedani album The Thunderfist Chronicles” (izid napovedan junija 2025).

Paganfest MMXXV je bil divja vožnja skozi folk, pogansko in piratsko metal norost. Od očarljivih melodij Elvenking do gromkih napevov Heidevolk, divje energije Týr, mojstrskega nastopa Ensiferum in pijanega razvrata Alestorm! To je bil večer, ki je ponudil vse, kar si metal oboževalec lahko želi. Kljub nekaj tehničnim težavam in vidni utrujenosti Alestorm (zaradi zaključka turneje), je bila to prava Alestorm izkušnja. Na zdravje še mnogim večerom bojnih himen, pivskih tušev in morskih pustolovščin!

Alestorm – setlist:
1. Keelhauled
2. Shipwrecked
3. Mexico
4. Under Blackened Banners
5. Alestorm
6. Hangover (Taio Cruz cover)
7. Fannybaws
8. Zombies Ate My Pirate Ship
9. Voyage of the Dead Marauder
10. Nancy the Tavern Wench
11, Uzbekistan
12. P.A.R.T.Y.
13. Shit Boat (No Fans)
—dodatek—
14. Drink
15. Fucked With an Anchor

Avtorja: Denis Paradiž & Helena Medved
Fotografije: Denis Paradiž


Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki