Avatar – glasniki nove ere melodičnih ekstremov Gothenburga! (2011)
Kraj: Boogaloo / Zagreb / Hrvaška
Datum intervjuja: 26.01.2011
Avatar so mladi nadebudni metalci iz švedskega Gothenburga. Ker je to mesto zibelka melodičnega death metala, so tudi Avatar v zibelki rojstva sprva shodili, kot “klasično” zasnovani melodični death metalci. Novi album istoimenskega naslova, pa je ponudil za kvintet, ki se nikakor ne boji novih izzivov, povsem novo izkustvo ter postregel z zanimivimi dejstvi glasbenih eksperimentov! Ponuja namreč pester nabor skladb, ki so mešanica različnih žanrov. Tako so Avatar tudi z novim albumom ohranili svoj šok element, glasbeno privlačnost, obenem pa uspeli razširiti meje ustvarjalnega dometa, brez da bi si skrhali zobno formulo.
Ura je malo preko sedme zvečer. Z Urbanom sediva v zakulisju zagrebškega kluba Boogaloo, v družbi vseh petih fantov. Od teh sta se aktivno vključila v debato pevec Johannes Eckerström in bobnar John Alfredsson.
Kako se razvija trenutna turneja? Gre vse po načrtih? Ste zadovoljni?
Johannes: Zelo, zelo dobro nam gre. Trenutno igramo naše najboljše koncerte, tako dobro uigrani kot smo trenutno, doslej na odrih še nismo bili. Na vseh teh koncertih trenutne turneje s Hellowen smo doslej odigrali nastope pred več kot 30.000 ljudmi.
Kako vam je uspelo prebiti led in se vključiti na turnejo s tako velikim imenom metala kot so Helloween?
John: Zadnji album ki smo ga izdali je posrečena mešanica klasičnega heavy metala z modernejšimi principi, posebej death metalom. Tako nam je novi album z naslovom “Avatar” prinesel pozornost širšega avditorija, saj staplja različne metalske žanre med seboj. Tako je izpadlo vse skupaj za nas zelo normalno, da se znajdem o na istem vagonu skupaj s Helloween. Ko so nas vprašali, če bi se jim priključili za turnejo, resnično nismo dvakrat razmišljali, pač pa v hipu sprejeli odločitev, da se takšne ponudbe preprosto nikakor ne sme zavrniti. Sicer smo malo kolebali, saj izhajamo iz trše branže, a potem ko smo dobili izjemne odzive od občinstva pod odrom, smo dobili takojšnjo potrditev, da je to bila zelo smela odločitev.
Naredili ste občuten preskok kar se komponiranja tiče z novim albumom “Avatar”. Dosegli ste to, da ste z mešanjem različnih žanrov uspeli spraviti na album skladbe, kjer vlada med njimi kar krepka raznolikost.
Johannes: Natanko to je bila naša želja in to zelo rad slišim, kar izpostavljaš in kako si dojel naš novi album. To je bil naš cilj pori snovanju albuma. Cilj, da naša glasbe doseže slehernega metalskega navdušenca. Torej to pomeni, da ni pomembno kateri žanr ti je všeč v metalu, bodisi bolj ekstremne zvrsti, ali klasični pristopi. Želeli smo doseči to, da se z našim novim albumom poistovetijo prav vsi privrženci metala.
John: Da. Želeli smo dodati klasično noto k naši glasbi, obenem pa pazili na to, da slučajno ne bi izpadli nostalgično, pač pa ohranili modernost in lastni značaj. In to nam je uspelo tudi doseči. Meje ustvarjanja naše glasbe smo še razmaknili in razširili ustvarjalna obzorja.
Kako ustvarjate glasbo. Kje in kako nastane?
Johannes: Mnogo je pristopov. Lahko ustvarimo nekaj skupaj, ko smo na vajah, zelo spontano. Večkrat vzamem doma tudi sam kitaro v roke, nekaj napišem, potem predstavim fantom. Velikokrat si pomagamo tudi s pošiljanjem mp3 vzorcev, ki beležijo naše ideje, v fazi nastajanja skladb. Trenutno so za nas vsa vrata kreativnosti odprta in se ne omejujemo glede glasbenih idej.
Kako bi opisali ta vaš evolutivni preskok na višji nivo, v obdobju med prejšnjim in novim albumom? Kaj vse je na to vplivalo?
Johannes: Ko smo začeli igrati, bilo nam je petnajst-šestnajst let, smo preigravali kopico skladb znanih izvajalcev v metalu, med drugim tudi komade Helloween, največkrat pa smo se osredotočali na death metalske skupine. Tako smo se tudi oblikovali. Začeli smo našo kariero kot death metalska skupina. Torej naš prvi izdelek goji popolno pripadnost žanru melodičnega death metala. Vseskozi smo se naprezali za tem, da pomikamo meje proti ekstremom, obenem pa ohranjamo jasno začrtano melodično komponento v naši glasbeni drži. Tako smo v tem naprezanju dosegli vrhunec v času naše druge izdaje leta 2007 in albumom “Schalcht”. Tu smo razvili še bolj ekstremen zvok in potisnili meje izvedbeno tehnične dovršenosti na še višjo raven. Na tem albumu vse tako hudičevo hitro zveni. Zelo smo bili zadovoljni s tem dosežkom in zelo smo ponosni na ta album. Ko smo razmišljali o tem, kam želimo kreniti od točke, ki se imenuje album “Schlacht”, je bilo jasno, da ne želimo ostati zgolj v melodično death metalski drži polne tehnične izpiljenosti. Tako smo se spogledali znova z našimi koreninami in ugotovili, da v vsakem izmed nas tli košček umazanega rockerja, he, he, he…
Na novem album je uporabljena tudi široka paleta različnih vokalnih pristopov. Pa to dejansko vse sam odpoješ Johannes?
Johannes: Da. V bistvu sem vse kar slišiš vpitja, vreščanja, growlanja, čistega petja na novem albumu dejansko jaz. Fantje prispevajo le nekaj spremljevalnih vokalov poleg.
Tudi druge skupine vas dobro že pozanjo. Opravili ste koncertne turneje po Evropi skupaj z In Flames, pa Obituary, Evergrey, Hardcore Superstar,…
Johannes: Da. Te skupine so naši veliki podporniki in obratno. To nam zelo veliko pomeni. S fanti iz In Flames se zelo dolgo poznamo, obe skupini pa tako ali tako prihajata iz Gothenburga. In Flames kitarist Bjorn Gelotte je tudi gostoval s kitaro na našem prejšnjem albumu. V tej zgradbi, natanko taisti, kjer se sedaj pogovarjamo, pa smo že nastopali skupaj s skupino Big Cherry pred tremi leti.
Kako napreduje vaš novi album?
Johannes: Imamo tone novih idej. Album lepo napreduje, naš trenutni načrt je, da igramo čim več, nasploh v tem delu Evrope, kjer se trenutno mudimo skupaj s Helloween. Ker smo zelo kreativna skupina, bomo skušali do konca izpiliti nove skladbe tudi med tem, ko bomo na turneji. Album bo predvidoma končan letos poleti. Potem pa načrtujemo, da bo izšel v jeseni! Veš Avatar smo koncertna skupina in vso to energijo, ki jo sprostimo na odru, bi radi prenesli v studio. Namen je, da jo prenesemo. Ko eksplodiraš na odru, si najmočnejši. Mi smo skupina, ki pride do izraza šele dejansko na odru. To energijo bi radi čim bolj pristno prenesli tudi v studio. Zato se trudimo priti, do čim več nastopov, saj nas to nastopanje povezuje bolj in bolj, vezi med nami rastejo, to pa se potem tudi prenese v studiu, tako da deluješ še bolj prepričljivo in iskreno v svojem artističnem namenu.
John: Avatar smo živa skupina in z naslednjim albumom bomo na novo determinirali definicijo živega koncerta, ha, ha, ha…
Torej je plan v letošnjem letu tudi ta, da zavojujete čim več koncertnih odrov na poletnih festivalih?
Johannes: Borimo se z vsemi kremplji!
John: Vse je odvisno od tega, če si nas ljudje želijo videti znova na odru. Za enkrat je situacija v zvezi s tem za nas zelo ohrabrujoča. Seveda to velja tudi za ljubitelje metalske glasbe iz Slovenije in Hrvaške. Dokler to teče, potem je vse mogoče in so vrata za nas odprta. Že po nekaj dneh ki so minila od naših koncertov v Bolgariji in Grčiji, prejemamo sporočila, da nas želijo znova čim prej videti na njihovih odrih.
Zakaj ste izbrali za ime vaše skupine besedo Avatar? Kakšno je ozadje tega?
Johannes: To je vprašanje za Johna, bilo mu je 14. let, ko se je domislil te ideje.
John: Fantje v Avatar se poznamo že od malih nog, iz otroštva, skupaj smo odraščali, se igrali itn… to je bilo skoraj pred 10. leti. V času, ko sem začel obiskovati srednjo šolo, sem ravno prebiral neke hindujske knjige, torej ne razumi me narobe, nisem Hindujec, he, he…, a ko sem prebiral knjigo, sem naletel na besedo Avatar. Avatar je predstavljal boga, ki se prikaže v človeški obliki na Zemlji. Zvenelo je zelo všečno.
Johannes: No vidiš. Tako smo nastali Avatar, se utelesili. Smo resnični! Sedaj je treba poklicati Jamesa Camerona, da odgovarja za rabo našega imena. Niti vprašal nas ni, če si ga lahko sposodi, ha, ha, ha,…
Prej sta omenjala, da ste v začetku preigravali dela drugih metalskih skupin. Saj ni skrivnost, če vaju vprašam katerih skupin?
Johannes: To je skrivnost. Šalim se, he, he, he… Igrali smo komade zasedb kot so Vader, Cannibal Corpse, Slayer, Helloween, Iron Maiden…
John: Igrali smo skladbo Helloween z imenom Push. Kakšna škoda da jo Helloween ne izvajajo v živo na trenutni turneji. To je ena najboljših skladb, ki so jih kdajkoli napisali.
Johannes: Seveda pa poslušamo precej klasičnega materiala, vedno sem rad poslušal stvari kot so Black Sabbath, vedno sem bil velik navdušenec albumov, ki jih je izdal Ozzy Osbourne.
Že kaj pogrešate Švedsko?
John: Mi nikoli ne pogrešamo Švedske.
Johannes: Resnično ne razumem skupin, ki se vedno pritožujejo, da jim je težko, ker so punce pustili doma, da so brez družin trenutno in da imajo domotožje. Mi v Avatar se vseskozi zabavamo. Vsak dan sleherne turneje predstavlja za nas velika avanturo. Nikoli nam ne more biti dolgčas. Tudi ko se družimo s skupinami na turnejah, sklepamo dejanska prijateljstva in ostajamo v kasnejših rednih kontaktih med seboj. To se mi zdi super.
John: Avatar smo se odločili celo to, da odrinemo takoj po tej turneji, na skupne počitnice v nemški Duisburg.
Nadaljevanje prvega filma Avatar, pa bo Cameron tako ali tako posnel z vami, ne?
John: Da. To je samoumevno. Vse je že domenjeno, he, he, he…
fotografije: Urban Bolta
Recenzija je nastala v sodelovanju RockLine in Rock Hard Slovenija.
Galerija slik


