Feedback predstavili svojo novo “Skrivnost” (2013)

0 1

Avtor: Aleš Podbrežnik
Fotografije: Aleš Podbrežnik

Kraj: Ljubljana / Orto bar / Slovenija
Datum koncerta: 20.11.2013
Število obiskovalcev: 100
Cena karte: 10,00€

Feedback je glasbeni posebnež takšnih kvalitet, da mu ni treba z kdo ve kako posebnim pompom (potencialno iritantnih razsežnosti) naznanjati svoje stvarnosti. Pravijo da se dober glas širi v deveto vas. In to v primeru skupine Feedback več kot pribito drži! Zasedba je med letoma 2008 in 2009 izkazala izjemno produktivnost in nanizala zapored kar štiri izdaje, od tega tri studijske albume. Nova zvezda z momentom »eksperimentalno podkovane glasbene veseloigre« namenjene maziljenju ušes, je zasijala tako intenzivno v slovenskem prostoru, da tega dejstva nihče od nas ne more več spregledati. Zasedba iz Tolmina, Poljubinja in okolice, se je tako uvrstila v kategorijo najbolj cenjenih eksperimentalnih rock zasedb slovenskega glasbenega prostora, ki obenem posedujejo redko, a silno hvaležno kvaliteto. Obvladujejo namreč prefinjen občutek vzdrževanja poslušljivosti in zategadelj tudi dostopnosti. To pomeni, da je značilni moment improvizacije, pretkano umirjen z všečno dozo melodije. Feedback so skupina, ki sprosti in skreira veliko energije v prostoru. Energija ustvarjena na tak način, pa je vselej pozitivna in v končnem seštevku učinkuje na poljubnega konzumenta celo blagodejno.

Slovenske skupne zapisane svobodoljubnemu koketiranju »s preizkušanjem nepreizkušenega«  so vselej slovele po izredno lepem občutku združevanja jazz in rock figur. To velja seveda tudi za Feedback, s pomembno ugotovitvijo, da jih zlasti novi album »Skrivnost«, ki ga je skupina tega večera premierno predstavljala v slovenski prestolnici in klubu Orto bar, zbližuje s tradicijo progresivnega rocka sedemdesetih. To je zelo pomembna ugotovitev. Ko so denimo Moonlight Sky prešli v trio  in opustili v glasbi progresivne aranžmaje, ki so na prvencu skupine delovali še silno ambiciozno ter postopno tako prešli v striktni jazz fusion obilno prežet s prvinami etno in svetovne glasbe, ni ostalo v slovenskem glasbenem prostoru več skupin, skozi katerih glasbeni značaj bi zavela vsaj sapica vetriča, kjer bi karkoli zadišalo po progresivni rock veščini, kakršno so postavile na noge Britanske rock zasedbe v sedemdesetih.

Ob tem fascinira toliko bolj spoznanje, ki smo ga užili tega večera v Orto baru, da je novi album »Skrivnost« nemalokrat izvabljal značajske lastnosti zasedbe, ki je tvorila veliki masiv nekdanje Canterburyjevske progresivne rock scene v Angliji Caravan. V predstavitvi novega materiala je bilo, zahvaljujoč zlasti toplotno šelestečemu milozvočju Miloševih Hammond orgel, mogoče vleči vzporednice z nizozemskimi Focus, pa britanskimi Camel, ob tem pa seveda uživati v konkretno odmerjenih ščepcih jazz in blues elementov, ki ohranjajo sledenje tradiciji vse bolj oddaljene zapuščine pridobitev jugoslovanskega jazz rock fusiona. A Feedback so ob vseh teh ugotovitvah zgodba o avtorski samoniklosti in samorastništvu, ki je edinstvena. To edinstvenosti poglabljajo, njihov značaj pa tudi z novim albumom, v artističnem smislu dodatno zori in evolucijsko raste!

Koncert je minil hipoma! Daleč od tega da bi bil kratek. Preprosto. Bil je tako dober. In vse dobre stvari preklemano hitro minejo. Feedback so v artističnem smislu dražljivi in v vsej svoji pojavnosti, nenehno izzivajo poslušalca, da ta ne usmerja fokusa slučajno drugam, kot na milozvočje, ki se širi z odra. V vsej dimenzioniranosti, mutlifacetnosti plutja skozi barvitost zvočni krajin, nadalje izjemnem dialogu štirih gradnikov, ki izkazujejo vrhunsko uigranost ter perfektno sporazumevanje, kemično zaznavanje, ko so na odru. Feedback je skupina, ki domuje na odru. Tudi novi album je posnet v »enem šusu«, na »prvo žogo«, v slogu koncerta izvedenega v studiu in brez naknadnih tehničnih olepšav. Zato je mogoče šteti novi studijski album, kot skupno četrti, za četrti “koncertni studijski” album skupine. Malo je danes skupin mlajše EMŠO izkaznice, ki si drzne tako snemati albume. To so počeli mojstri v sedemdesetih in šestdesetih letih. Nisi smel zajebati! Snemalni trak je bil namreč drag. Zato so morali biti izjemno, izjemno dobri glasbeniki. Talentirani glasbeniki. In vse to velja tudi za Feedback. In v tem elementu so seveda uspeli znova polno očarati.

Škoda da »lučkar« Orto bara ni poskrbel za kanček boljšo osvetlitev. Ob brlenju reflektorjev, bi bilo povem vseeno, če bi na oder postavil par sveč. Žal akvareli nameščeni v ozadju, ki so avtorska slikarska dela skupine Feedback in ki krasijo naslovnico novega albuma »Skrivnost«, nikakor niso prišli do izraza.

Sicer pa so Feedback pretanjeni zvočni perfekcionisti. Stavijo na pristnost organskosti. Užitek je ozreti na odru »Leslie speaker« ojačevalnik (nekakšen zvočni podaljšek Hammond orgel, ki jim daje echo efekt), pa prve električne klaviature, ki so se pojavile na planetu (znamke Rhodes) in tako dalje. Avtentičnost, pristnost in samoniklost? Bi si poslušalec in obiskovalec koncerta Feedback sploh želel več? Ne. In Feedback so naleteli v zahvalo za svoj trud in kljubovalno vero v »svojo stvar«, na zelo dober obisk kakih 100 glav, ki so se tega večera prosto predajale edinstveni glasbeni izkaznici skupine Feedback. Naj za konec izkažemo skupini Feedback veliko priznanje za nov odličen studijski dosežek, prekrasen koncert v Orto baru in jim zaželimo obilo radosti in srečnih trenutkov na njihovi nadaljnji glasbeni poti! In če so Feedback v bližini vašega kraja, niti slučajno ne pomislite, da bi spregledali njihov koncert!

Setlista

1. Sara
2. Wagha-chicu
3. Otroci se igrajo
4. Faza umiritve
5. I’ve Lost My Hair
6. Winter Time (part 2.) 
7. Ne vem kaj je to skrivnost
8. Temnik
9. Stric Goran
10. Diagnoza F
11. 7/8
12. G točka 

Galerija slik

Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki