… in satan se je zjokal (2010)
Kraj: Gala hala (Metelkova) / Ljubljana / Slovenija
Datum koncerta: 22.11.2010
Število obiskovalcev: 150
Cena karte: 20€ (predprodaja) / 24€ (na dan koncerta)
Kaj je bolj depresivno od oblačno deževnega ponedeljka? Kopica black metalskih privržencev, ki so prišli na Metelkovo z enim samim namenom. Videti svoje temačne heroje Gorgoroth.
Zaradi neljubih zapletov, smo bili prikrajšani za nastop španskih Noctem. Deležni smo bili le epskega intra, ki se je slišal pred vhodna vrata.
Za naslednji band so bile stvari že urejene, za nas prav tako. Vstopili smo v tempelj zlobe in bili deležni tudi temu primernega banda. Nosili so ime Cavus in k nam so prišli iz dežele tisočerih jezer – Finske. Glede na to da se je vokalist konstantno sprehajal med publiko, ga je na odru malokdo prepoznal. Bil je namreč pobarvan, njegovi kolegi iz benda, pa prav tako. Tudi raznih s špicami napolnjenih zapestnic ni manjkalo. Ne glede na to, da je black metal postal danes v veliki meri sinonim za kliše in kaj posebej pretresljivega ne zna in ne zmore ponuditi več, pa Cavus menijo drugače. Med njihovim igranjem je bilo slišati tudi veliko dobrega občutka za kombiniranje melodike in ritmike. Kljub vsej tej smelo skreirani atmosferičnosti, je publika spremljala nastop zelo statično. Od večglave množice so le trije black metalski zanesenjaki občutili do te mere atmosfero, da so zamigotali in na tak način le malo poživili koncertno dogajanje pod odrom. Tako so Finci odigrali svoj del koncerta, ki je trajal dobrih 30 minut. In verjemite. Skupina vredna sleherne koncertne preizkušnje.
Po predahu se je zgrnil črn val in z njimi polikani lasje, ki so se strumno zgrnili v dvorano, kajti kmalu so jih začeli bičati hudiči večera – Gorgoroth. A kolikor se trudijo biti zlobni pod tem imenom, jim to le delno uspeva, kajti ime samo je vzeto iz Tolkienove knjige Gospodar prstanov. Povzema namreč ime planote, ki loči Črna vrata ter Goro pogube. Skratka…nič kaj preveč zastrašujoče. A ker jih mediji opisujejo kot živeče moderno zlo, smo se morali prepričati, če temu lahko res verjamemo. Zvok slabo uravnan. Kitare so hrumele in pravzaprav nisi mogel razločiti prav nobenih melodij med koncertom. Prav cel koncert. Očitno so to bili strah vzbujajoči Gorgoroth, ki pa strahu le niso uspeli obuditi. Ko je vokalist poprijel za mikrofon se je čutilo, da z odra in vokalne izvedbe, ni oddajanja prave odrske kemije, ki nikakor ni hotela pritegniti konzumenta in ga povleči v vrtinec vsega kar naj bi na odru človek pričakoval od poosebljanja skupine kova Gorgoroth. Nobene besede, niti “hvala” fanom za prihod na koncert. Lahko tudi omenim, da fotografiranje in snemanje ni bilo dovoljeno, kot nas je opozoril že sam napis na vratih pred dvorano. Od tod tudi dodane uradne fotografije , ki so last arhiva skupine. Torej…nadležni vokali in monotona glasba zaradi neuravnovešene zvočne slike med koncertom, tokrat nista najbolj posrečeno utelesili zlo naše dobe. Če je zloba tako dolgočasna, potem naj se apokalipsa ne zgodi, ker bo vredna kvečjemu gromkega posmeha. Vsak pristaš te precenjene skupine je dejal da so bili zelo dobri in da so veseli da so jih videli, še posebej ktarista Infernusa, ki je ustanovitelj Gorgorothov. Bolj zanimiv trenutek nastopa se je zgodil, ko je vokalist začel s petjem v norveškem narodnem stilu. Piko na “i” popolnemu razvrednotenju imena in časti pred publiko, pa si je skupina privoščila z absurdnim zaključkom, ko je po zadnjem odigranem komadu hladno odložila glasbila, odšla v zaodrje, na oder pa so pristopili “roadie-ji”, ki so začeli pospravljati odrsko opremo. Ljudje odprtih ust, smo se usuli iz dvorane, kjer se nismo mogli načuditi samim sebi, da smo lahko ohranili trezne glave in mirno kri, ob tako izkazani nesramnosti s strani skupine. In da vam namignem še nekaj. Kot glavni nosilci večera, so Gorgortoth privoščili obiskovalcem vsega pol ure svoje glasbe. Ali obstaja kje še kakšna bolj pikra beseda kot je “nesramnost”? “Headlinerji” pripravijo za svoj koncert navadno minimalno eno uro koncertnega repertoarja. Da pa so Gorgoroth igrali slabe pol ure, to pa je resnična sramota za skupino, pa tudi nič kaj ljubih asociacij ne sproža ob splošni misli na ves preostali današnji black metalski svet.
Za veliki finale pa nas je zunaj še pošteno opral dež, ki se je ulil po koncertu. Upajmo samo, da se to seme zlega uroka ne bo razvilo v neko rastlino brezmejne velikosti. Naslednjič, če ta le bo, upamo na bolj kvalitetno glasbeno predstavo. Do takrat pa naj se fantje dodobra vzamejo v roke. Po videnem je namreč bolje da zaključijo najmanj koncertno kariero. S takšnimi nastopi in odnosom do svoje publike, si kopljejo jamo v naprej. Kot bi rezal lastno popkovino. Le publiki so namreč lahko hvaležni za svoj dolgoletni obstoj.
fotografije: Gorgoroth (uradni foto arhiv skupine)
Galerija slik







