Reality Check

0 3

Avtor: Aleš Podbrežnik

Izvajalec: Eyesburn
Založba: Ammonite Records
Izid: year
Trajanje: 55:32
Ocena: 4.5/5

Eyesburn so beograjska zasedba, ki goji unikatno zmes zanimivega fuziranja treh temeljnih žanrov. Ti pripadajo (grobo povedano) metalu, reggae glasbi in hardcore punku. Njihov slog prinaša izredno zanimive in nevsakdanje avtorske rešitve v skladanju glasbe, za skupino pa posledično zagotovo velja nekaj. Nihče ji ni enak. Njen slog je strogo prepoznaven in edinstven. Čas, ko je cross-over cvetel, je bil čas devetdesetih. Takrat so jezdile na valovih velikih komercialnih uspehov zasedbe, kot med drugim Red Hot Chilli Peppers, Rage Against The Machine, Faith No More, Living Colour,… In leto 1994 je rojstno leto skupine Eyesburn.

Sedmi studijski album skupine »Reality Check« je prvi po 5 letnem premoru skupine. »Eyesburn« so se namreč razšli leta 2006, leta 2011 pa se ponovno združili. »Debelih« 15. skladb novega albuma priča v prid dejstvu, da je bila pavza še kako dobrodošla. Sveže ideje so pridno zorele in skrajni čas je bil, da se skupina zapre v studio ter zažene k delu za novi studijski album.

»Reality Check« je album, ki je logično nadaljevanje albuma »How Much For Freedom?« (2005), skupina pa na njem še naprej poglablja, razvija in raziskuje svoj glasbeni domet, kot ga grobo sooblikujejo žanri opisani v prvem odstavku tega spisa. Septet skupine Eyesburn je zelo dobro organiziran. Dve kitari, dve pozavni, saksofon, bas kitara, bobni, vokal! Obvezno dodajanje toplih pregrinjal na klaviaturah, celo vključkov flavte. Vse je na svojem mestu in značaj kompozicij odraža veliko in dolgoletno sobivanje te druščine glasbenikov pod isto »glasbeno streho«. Natanko namreč vedo kam je treba postaviti aranžma določenega instrumenta, zato je zvočna krajina oziroma razporeditev nje gradnikov, izjemno dobro izkoriščena in optimalno zgoščena!

Osnovna melodija vokala je večkrat, zlasti v refrenih, podprta z linijami pihal (pozavna, saksofon), kot tudi dodatnimi vokalnimi linijami, predvsem pa je značilno za skupino nenehno preklapljanje med metalizirano ošiljenimi (bolj navitimi) deli in bolj sofisticiranimi deli, kjer prevzemajo primat pihala, klaviature. Mnogokrat se pripeti da je masivni riffovski zid podprt tudi z »jedrimi« (nižje intoniranimi) linijami saksofona. Ena od obeh kitar drži striktno riff, medtem ko druga rada izkorišča za sočno zapolnitev zvočne slike rabo vah vah efekta. Na tak način pridobiva zvok na mastnosti!

To preklapljanje med »trdim in mehkim principom« sovpada seveda s preklapljanjem ritmov, ki fuzirajo v ritmičnih platformah najbolj izrazito metal z reggaejem. Ritem sekcija je izjemna! Dodelana do potankosti. Dovršena. Bas kitara vrhunsko polni razpoložljiv prostor v motivih, nafunkirana in nebrzdana v debeljenju dnišča zvočne slike skupne je generator izjemne »groove« globine skozi celotni album (to potrdi hipoma uvodna Ways Of Creator). Brez izredno dovršenih ritemskih figur na bobnih pa ne bi bilo nič od tega mogoče. Skupina večkrat zavije v izrabo zahtevnejših časovnih okvirjev, ko se poigrava z ritemskimi figurami, predvsem pa nekajkrat na tak način učinkovito zgradi izreden most fuzije med reggae ritmi in ritmi srbskega geografskega porekla (Balkan). To na moč učinkovito pričarajo skladbe Dustbin, pa Sudden Fall in Happy And Free (z dodanim »kravjim zvoncem«). Izjemno ritmično lomljenje, kjer bolje, da ne zaplešete, saj si lahko hipoma polomite nogi, povzemata poleg naštetih tudi karakterja skladb (metalsko izdatno nabrušene) Burning Ball in takoj za njo Boycot Call, katere linije napeva v refrenu potegnejo nehote na linijo napeva skladbe Curl Of the Burl, ki pripada zasedbi Mastodon. Breakdown vključki v osnovni reggae ritemski princip znova učinkovito razgibavajo točke. V tovrstnih dejanjih ne gre prezreti skladb, kot sta so Frontline in Time, izredno učinkovita primera prvovrstne fuzije reggae, SKA in metala na albumu. Občutek je da, se je hardcore element skupine to pot potuhnil in je na albumu zaznan bolj kot ne, v sledovih (Frontline).

Vseh petnajst skladb nosi prekleto pretanjeno definirane aranžmaje, kjer se čuti izjemno ravnovesje prav vseh gradnikov zvoka. Prelivanje med agresivnejšimi ter bolj organskimi (mehkeje odigranimi) elementi je izjemno! Eyesburn pa seveda vsa dejanja na albumu v prvi vrsti podrejajo razvoju grabežljivih melodij, katere osnovni kreator so vokalni napevi! Skupina nosi izjemen občutek v pristopih kontrastiranja aranžmajev. To se iskri zlasti v spretni simbiozi navidezno nezdružljivih glasbenih motivov, s katerimi spretno premoščajo žanrske prepadnice, kot tudi v subtilneje odigranih točkah kot sta Illegal ter zaključna My People, kjer odigra pomembno funkcijo tudi integracija flavte v aranžmajih. Vokali se drže slenga, se pravi namerno »pošvedrane« angleščine, kar je zaščitna znamka reggae glasbe. Poezija je seveda uporniška, nastrojena proti represiji nad resnicoljubno in svobodoljubno miselnostjo ter slogom življenja, ki zavrača izbiro principov, ki nam jih vsiljuje »veliki brat«.  Besedila so socio-kritična, proti vojna, proti rasistična. Eyesburn se v besedilih razkazujejo kot veliki humanisti, prosvetljeno naprednega duha, obenem pa se iskri skozi interpretacija slikovita bit dobro prepoznavnega balkanskega cinizma in lucidnosti.  Navkljub temu, da vektor pozitivizma v glasbi skupine dominira in daje vseskozi upanje v skladbah, ne gre zanemarit mračno plat, ki je umeščena zlasti v plasiranju jeznoritih pasaž masivnega kitarskega riffanja!

Eyesburn poglabljajo svojo edinstvenost tudi z novim albumom. »Reality Check« je še en dokument samoniklega obraza te izredno zanimive »cross-over« zasedbe, ki navdušuje od začetka do konca. Petnajst skladb je izkaz izredne simbioze septeta, ki je po petletni pavzi našel sveže kreativni zagon in dostavil na prizorišče izjemen album poln nenadejanih glasbenih rešitev, ki vseskozi pozitivno preseneča in prav zategadelj vseskozi zadržuje ob sebi poslušalca. Preprosto gre za konglomerat izjemne fuzije, ki z izjemnim občutkom in aranžersko inteligenco združuje navidezno nezdružljivost v briljanco samonikle avtorske glasbene substance. Album brez kiksov in šlamparije. Album izdelan z velikim občutkom, doumljivo glasbeno prožnostjo in album, ki je znanilec velike umetniške zrelosti (in vrednosti) skupine! 

Zasedba

Nemanja “Coyote” Kojić – vokal, pozavna, kitara
Zoran “Đura” Đurovski – kitara
Aleksandar “Lale” Nikić – kitara
Dušan “Dule Sax” Petrović – bariton saksofon, flavta, spremljevalni vokal, klavir
Vukašin “StarLajner” Marković – pozavna, spremljevalni vokal
Vladimir “Laza” Lazić – bas kitara 
Dejan “Boske” Miljković – bobni

GOSTUJOČA GLASBENICA:
Đurđica “Đu” Gajić – spremljevalni vokal na skladbi št. 3. 

Produkcija

Miloš “Pileći” Mihajlović & Eyesburn

Seznam skladb

1. Ways of Creator
2. Peacefull War
3. Time
4. Illegal (Nation of Millions)
5. Burning Ball
6. Boycot Call
7. Frontline
8. Dustbin
9. True Child
10. Sudden Fall
11. Hold This Way
12. Happy And Free
13. My Friend
14. Dance
15. My People 

Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki