Africans In The Snow
Izvajalec: Stevens, T.M.
Založba: SPV Records
Izid: year
V slehernem pogledu pozitivno nori basist, voodoo embalažirani kanarček TM Stevens, katerega korenine izvirajo iz Jamajke, znova velikopotezno navdušuje! Po 6 letnem časovnem premoru, se s svojim udarnim crossover bendom Shocka Zooloo vrača z novo studijsko ploščo “Africans In The Snow”. Možakar visoko spoštljivega renomeja, ki si ga je pridobil skozi sodelovanja z nekaterimi največjimi mojstri obračanja denarja v glasbenem biznisu, začenši od pokojnega Jamesa Browna, do Joe Cockerja, Tine Turner, Cindy Lauper, Billyja Joela, Little Stevena, The Pretenders. Stevensu ob tem tudi sodelovanja z Steviejem Salasom, Stevom Vaijem, naprej z Traversom in Appiceom niso tuja, oder pa je delil v svoji karieri tudi v družbi legendarnega Milesa Davisa. Možakar, ki ga brez zadržkov torej dodamo ob bok Tonyju Levinu (King Crimson), Dougu Wimbishu (Living Colour) ali Billyju Sheehanu (Devil’s Slingshot, Niacin, Steve Vai).
Album nosi zaradi navito težkih riffov definitivno metalski pridih. Pojem, ki zajame funk in heavy metal v žanrsko kategorizacijo “funk metala” zajame velik kos poante tega albuma, vendar, pa “Africans In The Snow” ponuja mnogo, mnogo več kot le funk metal. Seveda so, to poudarjam za najbolj neučakane, radovedne in nejverne, denimo primerjave z Living Colour v tem primeru tako povsem na mestu, čeprav je Africans In The Snow povsem edinstvena plošča.
Pred nami je album 14. skladb, nabito prežet s pravzaprav najboljšim kar lahko pričakujemo od tega umetnika. Gre za udarno zgibanko, ki jo je najlažje označiti kot edinstveni “crossover” album, kjer je ritem linija močno podrejena pulzivnosti funk momenta, katerega objema metalsko navita riffovska kitara, v motivski razgibanosti pa se najde ogromno prostora za pristni dotik z afro etno soulom, reggaejem, bluesom. Npr. skladba Fight, Fight, Fight v tem izstopa, s še posebej smelo posrečeno kombinacijo poudarjene fuzije soula, bluesa, funka in metala. Vsekakor TM Stevens kraljuje z vokalom, s čimer znova dokazuje, da je veliko te veščine prinesel od učnih uric pri Jamesu Brownu (Stevens je sodeloval na Brownovem albumu “Gravity”). Njegov vokal je raskav, izredno eksploziven in prodoren. Verzi si mnogokrat sledijo kot razjarjeni diktati, opremljeni s surovimi spremljevalnimi vokali, ki delujejo v skupni kombinaciji mnogokrat kot skandiranje uličnih tolp. Na albumu ne manjka pristnega štosiranja v verzih. Vokali v refrenih vnašajo glavnino svoje melodije z zanimivo mešanico soul dotikov, afriških etno napevov in celo okruški bluesa delte Missisipija se najdejo, odmerjeni v sledovih, poleg. TM Stevensov vokal je metal funk različica Jamesa Browna. Predstavljajte si Jamesa Browna, ki poje v razdraženi funk metal variaciji pri Living Colour. TM Stevensovo petje je izredno. Ves čas dinamično valovi in navdušuje z vživetostjo v posameznih verzih.
TM Stevens je znova nezgrešljiv v eksekuciji bas linij. 14. skladb absolutno sledi ritmični in motivski kompaktnosti, ki je vodena pod zmagovito formulo kreacije enkratnega vseobsegajočega “groovea” plošče. Ti možje imajo “beat” v krvi! Ta “beat drive” ti omogoča, ko natakneš slušalke na glavo, da se v trenutku odklopiš zaradi magije ritmične dovšenosti in medsebojne komunikacije instrumentov, ki sproža skozi minutažo izreden tekoč in prodoren fluks energije, kateri za šalo pošlje mravljince vzdolž hrbtenjače. Glasbeno slogovna večplastnost v primeru “Africans In The Snow” resnično ne bi mogla biti bolje zložena skupaj, saj gre za album, kjer se vse skupaj imenitno dopolnjuje, samojačuje in na tak način so izpostavljeni ter poudarjeni resnično najpomembnejši elementi, ki prinašajo omenjeni monstruozni groove plošče.
Neverjetno je kako TM in njegovi kolegi mojstrsko vključujejo zahtevnejše solo podvige v formo skladb. To je TM izvedel tako vešče, da ležijo bravurozna soliranja in vsi ti majhni dopolnilni vražji triki ter ornamenti mojstra bas kitare v ravno pravšnjih odmerkih, na natanko idealnih legah v skladbah, kar velja vsekakor tudi za solaže Michaela Barnesa na kitari, ki se rade ošvrknejo slogovno ob Vernona Reida (Living Colour). Duhovito semplanje (vzorčenje), ki učinkovito oriše ter poudarja v kombinaciji z ostalimi elementi posamezna razpoloženjska stanja, ki se prelivajo skozi album v mnogoterih različicah, skozi izjemne zvočne učinke, je dodaten element, brez katerega ta album preprosto ne bi bil v svojih vrlinah tako prepričljiv. Možje znajo priigrati tudi učinkovite atmosferične obrate skozi sofistikacijo zvoka, ki izstopa v pop rockovsko zasnovani Tell Me The Truth, katera nosi potencial hita. Za to sofiasticiranost vzdušja zadošča mnogokrat le mehko “zviranje” TMja po basovskih delnicah, kjer v fretless inačicah svojega dela še posebej nepovratno sezuje poslušalca iz čevljev. Mehkobno pozibavajoči beat v kombinaciji spevnega afro melosa odlično vžge v skladbi Ayeahi, ki bi se prav tako brez težav lahko znašla na valovih radijsih frekvenc. Že v naslednjem trenutku se skozi erupcije funk vrelišča lahko nevarno stresejo tla pod nogami. Vsekakor element eksperimentiranja in poigravanja ritem linije, vnaša potreben kanček nepredvidljivosti v skladbe.
To je album, ki na vrhunski način predstavlja dovršenost kombiniranja neskončne poslušljivosti, grabežljivih beatov, instrumentalne kompleksnosti, nalezljivo atmosferičnega groova, ki je plod izredne studijske zabave kopice izjemnih instrumentalistov, seveda na čelu z bas pošastjo, definitivno enim izmed najboljših basistov na svetu ta hip, TM. Stevensom. Album izrednih kvalitet, jasnine, svežine in neukročene energije svobodnjaškega eksperimentiranja ujetega v smiselno formo kompaktne visoko napetostne motivsko ritmične udarnosti.To je album, ki je izšel v letu 2007, ko je le malo ponudbe edinstvenih idej najti na novih izdajah albumov. In “Africans In The Snow” je nabit z iskrivo igrivostjo, ki je plod otroške naivnosti ter iskrenosti, katero globoko v sebi nosi TM Stevens in kar prinaša edinstveni album na tržišče. Album kakršnega še ni bilo in album, ki ga že samo zato absolutno morate imeti!
Zasedba
TM Stevens – vokal, bas kitara, klaviature
MFA Kera – vokal
C-Nice – vokal
TC Tolliver – vokal
Michael Barnes – kitara
Neil Zaza – kitara
Andrè Meyer – kitara, bas kitara
Dominic Durham – klaviature
Garry Sullivan – bobni
Hani Alì – vokal, tolkala
Carlos Izaguirre – tolkala
Akinola Famson – tolkala
Will Calhoun – bobni, tolkala
Produkcija
TM Stevens
Seznam skladb
1. What (03:17)
2. Up (04:44)
3. Fight Fight Fight (04:45)
4. Gotta Get My Move On (03:44)
5. Afro Soul (03:42)
6. Tell Me The Truth (05:36)
7. Wake Up (05:04)
8. Why We Rock So Hard (It’s Our Roots) (05:54)
9. Mama Said (04:35)
10. We Will Never Do That Again (05:12)
11. Weird G ( 05:07)
12. Africans In The Snow (06:49)
13. Ayeahi (04:57)
14. Why We Rock So Hard (Raga Muffin Rootdown Remix) (04:11)
Trajanje albuma: 66:52