Atlantic: Another World

0 28

Založba: Escape Music
Datum izida: 21. 6. 2024
Produkcija: Atlantic
Dolžina albuma: 50.24 min
Zvrst: AOR
Ocena: 8.0/10


Atlantic je star AOR ‘spomin’. Bend je izdal en sam samcat studijski album leta 1994 z naslovom »Power«. Bil je čas, ki je ta žanr povozil že na prelomu obeh dekad in v letu 1994 so skupine naklonjene melodiji in velikim pompozni refrenskim napevom ‘izganjali z ognjem in mečem’. Zato je album »Power« v času kraljevanja grunge scene in vse agresivnejših derivatov heavymetalskega žanra, pravi dragulj, ki s svojo kakovostjo pri ljubiteljih AOR žanra še danes kotira zelo visoko. Bil je čas, ko so se skupine v produkciji oklepale trših zvočnih prijemov, česar se ni ognil niti pompozno muzikalni princip, ki je kraljeval v osemdesetih. K temu dodaš vodjo in iniciatorja skupine, ki je v osnovi kitarist – Simona Harrisona, in zadeva dobi jasnejši obris. Cel prvi odstavek se vrti okrog albuma, ki je prestal test časa, a bil tudi edini Atlantic album. Do leta 2024.

Tu smo. Atlantic so izdali novi album. Imenuje se »Another World«. Jasno je, da s takšno glasbeno usmeritvijo, kot jo poosebljajo Atlantic, nisi imel v devetdesetih kaj početi v kolikor nisi zgradil konkretne reputacije v osemdesetih. In Atlantic so bili za povrhu še absolutni začetniki. Ob tem da je bil vrsto let ustvarjalec besedil za tretje osebe, da se je udejstvoval v skupinah Strange in Whisht, je Simon Harrison v devetdesetih spoznal Marka Grimmetta s katerim sta pričela komponirati, vendar pa kompozicije niso nikdar ugledale luči sveta. Demo posnetki so ležali v arhivih vse do leta 2021. Takrat se je sprva formirala zasedba MGB, ki je sčasoma prevzela ime Atlantic, pri čemer je Simon Harrison edini član, ki tako na albumu »Antoher World« zastopa vez s prvencem »Power«.

Čudežev ne gre pričakovati. »Power« je »Power«. Eden tistih prelepih albumov izgubljenih v času in prostoru, ki je del britanskega pristopa v pisanju AOR glasbe, na čelu z zasedbami, ki so takrat že skrojile skaloviti del scene (nekatere so aktivne še danes), kot mdr: FM, Dare, Bad English, Strangeways, Heartland. »Another World« je po tej plati težko primerjati s prvencem. Med izidoma je preteklo debelih 30. let in časi so se medtem močno spremenili.

Jasno je, da je »Another World« v letu 2024 in s prijemi, ki se čvrsto naslanjajo na arhaično žanrsko jurizdikcijo. izgubljena plošča v času in prostoru. Ko jo skušaš vezati na prvenec, je prijetno spoznanje zlasti to, da zelo spretno izpostavlja v produkciji bistvene elemente, ki so pomembni za ‘orjaški zvok’ produkcijskih postulatov osemdesetih. Kontrasti so izraziti. Čutiš bas nogo, ki pulzira, ‘snare’ boben ima globino in odjek, kitare grabijo v frazah, sintetizatorji kreirajo močno kontrastno zaveso v spektru zvočne slike in kar je glavno, velike vokalne harmonije v refrenskih napevih so tu (na čelu z izrazito dopadljivo vokalno barvo pevca Marka Grimmetta). Skratka zelo lep album naphan s prešerno bombastiko, pri čemer je zagotovljena tudi konkretna solistična zabela kitar v mid-eight pasažah. Pravi AOR. A ne pozabimo ponoviti, da postavljajo ogrodje za format skladb albuma »Another World« demo posnetki, ki so nastali pred več kot 20. leti. Uvodna Ready Or Not zgrabi pri priči, album pa ne izgubi naboja z odlično balado Without Love, ki stoji za otvoritveno skladbo. Tudi v nadaljevanju je idejna razgibanost in realizacija zapeljiva in v vsem prepričljiva. Takšni albumi so redki danes. V kontekstu, da jih je spravila skupaj ‘stara garda’ (s staro filozofijo pristopa do doseganja grabežljivih efektov, ki jih zahteva AOR pomp). Studijska ‘kozmetika’ je vsekakor osvežena, a ne pretirava z implantacijo ‘novotarij’ (vzdržuje ‘analogni’ moment), zato je toliko lažje okarakterizirati album, kot odlično in več kot posrečeno vez s klasičnimi AOR časi osemdesetih.

Za nekaj preživelih ljubiteljev tega, danes strogo arhaičnega žanra, ki je sicer poln revitaliziranja s strani novih glasbenih generacij (kar je zelo dobro), bo album »Another World« prinesel enega letošnjih vrhuncev. Cilj je torej za Harrisona in ekipo več kot uspešno realiziran. Težko je reči kaj sledi v nadaljevanju in ali je ostalo v saržerju še kaj ‘nepostreljanih nabojev’, a četudi ostane le pri albumu »Another World«, bo to tako ali drugače, več kot zadovoljivo dejanje ‘starih mačkov’, ki znajo še vedno učinkovito razvajati svojo izbrano publiko (pretežno ‘starih tet in stricev’).

Avtor: Aleš Podbrežnik

Seznam skladb:
1. Ready Or Not
2. Without Love
3. Hold On
4. I’ll Be Waiting
5. If This Is Goodbye
6. Whole Lot Of Love
7. Loving Arms
8. Nothing More I Can Say
9. Missing You
10. Dream About You
11. This Ain’t Love

Zasedba:
Mark Grimmett – vokal
Nick Burr – kitara
Simon Harrison – kitara, klaviature, bas kitara
Tim Bristow – klaviature
Julian D. Hill – bas kitara
Mark Pullin – bobni, spremljevalni vokal

Sodelujoči glasbeniki:
Andy Margrett – dodatne kitarske solaže
Mark Pullin – dodatne kitarske solaže
Gareth David Noon – klaviature


Atlantic – “Another World” (Escape Music, 2024)
Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki