The heroin diaries soundtrack
Izvajalec: Sixx:A.M.
Založba: Eleven seven music
Izid: year
Trajanje: 51:02
Ocena: 4/5
Kako je življenje teplo nesrečnega Franka Ferrana, bolj poznanega kot Nikkija Sixxa, ko je bila njegova skupina na vrhuncu slave, si lahko preberete v njegovi knjigi The heroin diaries – A year in the life of a shattered rock star (spletna predstavitev na theheroindiaries.net). Izpovedno delo človeka, ki je iz groba vstal večkrat kot Nosferatu, sestavljeno iz samomorilsko naravnanih zapiskov iz leta 1986 ter podprtih z novejšimi komentarji njegovih prijateljev in znancev, se vrti okoli zasvojenosti s trdimi drogami, s katero se je v tistem času spopadal basist Motley crue. V nekem odlomku je zapisal, da je heroin čudna stvar. “Ko ga prvič poskusiš, se ti najprej zvrti v glavi, nato bruhaš, potem pa se nekaj časa ne moreš premakniti. Zakaj bi torej nadaljeval s tem? Zato, ker sem hotel biti tak kot moja vzornika Sid Vicious in Johhny Thunders.” A, kot je pripomnil Mick Mars, ko je v knjigi opisoval Nikkijeve heroinske eskapade, ki so v tistem času zasenčile celo podvige zloglasnega Tommya Leeja, je Sid že dolgo pod rušo. Celo neprilike Vincea Neila, ki je dve leti poprej v vinjenem stanju povzročil avtomobilsko nesrečo, v kateri je umrl bobnar skupine Hanoi rocks, so se v primerjavi s težavami Sixxa, znanega po tem, da v ničemer ni poznal prave mere, zdele kot mačji kašelj. Nikki je tako napol mrtev skoraj eno leto prebil v svoji razkošni vili v Van Nuysu, kjer je otopelost preganjal s kokainom, nervozo pa s heroinom, blodil po zatemnjenih sobanah, se skrival po omarah in pisal dnevnik.
The heroin diaries soundtrack, glasbena spremljava knjige, se začne s poglavjem X-mas in hell ter tesnobnim občutjem človeka, ki božič leta 1986 preživi osamljen, gol in sključen pod novoletno jelko z iglo v roki. V dnevnik Nikki zapiše, da tega dne ni spregovoril besede z nikomer, saj ni hotel pokvariti božiča še drugim. Skladba Van Nuys z mračnimi mansonovskimi ritmi opeva absurdnost rockerskega življenja in se resignirano poigrava z mislijo na smrt v mondenem predelu Los angelesa. V podobno čemernih tonih se glasbeni dnevnik nadaljuje z Life is beautiful, Pray for me in Tomorrow, ki jih zaznamujejo moderna produkcija in dokaj všečni refreni, po katerih je Sixx slovel že v osemdesetih. A plošča je po glasbeni plati zastavljena drugače od Moltey albumov in je bližje sodobnemu rocku tipa Creed, Nickleback in Alter bridge kot pa npr. izdelkom iz osemdesetih, zato kljub očitnim kvalitetam ljubiteljem arhaičnega zvoka bržkone ne bo po godu. Za skladbo Life is beautiful so fantje posneli tudi odličen videospot, katerega motivika temelji na domiselnih ilustracijah, filmskih prijemih iz grozljivke Seven in barvi strjene krvi, ki je tudi nekakšen vizualni zaščitni znak knjige ter celostne podobe ploščka. Vsebinsko sta še najbolj zanimivi skladbi Dead man’s ballet in Heart failure, ki opisujeta Nikkijevo klinično smrt 23. decembra 1987 in njegovo oživljanje z adrenalinskimi injekcijami v srce, o katerih nas poduči že skladba Kickstart my heart. Podobno epizodo je Sixx doživel že prej v Londonu, kjer ga je neki razpečevalec drog, potem ko je v njegovem stanovanju zaradi prevelikega odmerka padel v komo, najprej skušal oživiti z baseballskim kijem, nato pa ga je odnesel na ulico in vrgel v smetnjak. (“Valentine’s in London found me in the trash” – Dancing on glass z albuma Girls girls girls)
To je torej mračna tematika Heroin diaries soudtracka, ki pa se na trenutke vseeno zdi nekoliko preveč samopomilovalna in patetična. Razlika med Sixxom in drugimi odvisniki je pač ta, da si je lahko Nikki zaradi finančnega zaledja privoščil dosti več kot ostali in da je zaradi slavnega imena svoje tegobe lahko obesil na veliki zvon. Gre torej predvsem za osebno izpoved razvajenega in na smrt nesrečnega odvisnika, ki se, bolj kot na to, da bi najstnike eksplicitno opozarjal na nevarnosti drog, osredotoča na svoje nevrotične spomine in tarnanje nad težkim življenjem. Vseeno pa do izmozganega Sixxa ne smemo biti preveč kritični. Njegova pripoved na noben način ne poveličuje razuzdanega življenja, knjiga Heroin diaries pa nas poduči tudi o tem, da namerava avtor 25 odstotkov zaslužka od prodaje prepustiti dobrodelni fundaciji Running wild in the night, ki nudi pomoč zlorabljenim in zapuščenim mladostnikom.
Nemara pa je močnejša plat albuma sama glasba, ki je zastavljena nadvse premišljeno in poleg harmonične razgibanosti vsebuje vse dobro razpoznavne sestavine, značilne za kvalitetno sodobno produkcijo. Za to je poskrbel predvsem James Michael, producent, kitarist in vokalist zasedbe Sixx A.M., ki je v bližnji preteklosti sodeloval in s svojimi nasveti pomagal mnogim zvenečim imenom, kot so Meat loaf, Scorpions, Rasmus in Papa roach. Album je tako mogoče poslušati tudi brez spremnega besedila, oziroma je celo bolje tako, tisti, ki se vas bosta lirika plošče in njeno sporočilo dotaknila ter vas spodbudila, da se podrobneje seznanite z bliščem in bedo vsakdana hollywoodskega glasbenika osemdesetih, pa si kupite knjigo in pomagajte prikrajšanim otrokom.
Zasedba
Nikki Sixx – bas, vokal
James Michael – vokal, kitara, klaviature,
programiranje bobnov
DJ Ashba – kitara, vokal
Produkcija
James Michael, DJ Ashba, Nikki Sixx
Seznam skladb
1. X-mass in hell
2. Van Nuys
3. Life is beautiful
4. Pray for me
5. Tomorrow
6. Accidents can happen
7. Intermission
8. Dead man’s ballet
9. Heart failure
10. Girl with golden eyes
11. Courtesy call
12. Permission
13. Life after death