Bantam to Behemoth

0 1

Izvajalec: Birds and Buildings
Založba: Emkog Records
Izid: year
Trajanje: 69:22
Ocena: 5/5

Dan Britton nikakor ni neznano ime v krogih ljubiteljev progresivnega rocka. Genialni klaviaturist, kitarist in idejni vodja večih projektov, med katerimi sta zaživela predvsem Cerebus Effect, bend z jazz fusion nagnjenji, ter Deluge Grander, ki je bolj simfonično rockovskega izvora, se lahko verjetno najbolj pohvali z enim od dveh najnovejših projektov, bendom s pomenljivim imenom Birds and Buildings. Bend “ptičev in njihovih “nenaravnih predatorjev” zgradb” je nastal leta 2007, prvenec “Bantam to Behemoth”, ki je nemudoma požel izredno slavo, pa je izšel leto kasneje.

Birds and Buildings na “Bantam to Behemoth” združujejo vse najboljše, kar ponujajo vse možne podzvrsti progresivnega rocka, hkrati pa se pogledujejo tudi s sorodnimi žanri, še posebej, kot se za Brittona spodobi, z jazzom. Britton se sicer tokrat proslavi predvsem z nenadkriljivim igranjem na melotron, ki je zagotovo ospredje celotnega albuma. Melotronov preteč zvok naredi “Bantam to Behemoth” tako mračen, hkrati pa virtuozno melodičen, da poslušalca ob trenutkih dodobra zmrazi. Melanholičnost določenih skladb, ki sicer ne delujejo v popolnem kontrastu s tistimi bolj drznimi in eksplozivnimi, je dovoljšnja, da uravnovesi tehtnico med visokim nabojem in prijetno melodičnostjo.

Spuščanje v sam opis skladb je težko, saj so te izpiljene do popolnosti, brez pretiravanja. Brittonovi spremljevalci morda niso svetovno najboljši na svojih inštrumentih, vendar manj kot odlični tudi ne. Kar je najpomembnejše, znajo se poslušati, saj so se ujeli do potankosti, verjetno tudi po zaslugi budnega nadzora Brittona. Njihovo igranje se zlije v takšno celoto, kakršna je danes zelo poredko slišana. Četudi ne gredo vedno po najzapletenejši poti, je pot vedno tista najbolj melodična ter zanimiva ušesom. Kombinacija zvokov, ki na prvi pogled nikoli ne bi delovali skupaj, se spoprijatelji v tesni vezi, koder je posamezne dele nemogoče ločiti, saj končajo kot celovito sestavljen mozaik.

Glasbeniki hkrati dokažejo, da se kljub žanrskemu neobremenjevanju znajdejo v prav vsaki situaciji. Rezultat tega so komadi, med katerimi vsak ljubitelj glasbe najde nekaj zase. Zapriseženi podaniki eklektikov King Crimson bodo uživali v uvodnem komadu “Birds Flying into Buildings” ter v komadih z druge polovice albuma, “Chakra Khan” in “Battalion”. Na vseh ne manjka odličnega melotrona, Frippovskih riffov ter neverjetnega saksofonskega soliranja. Kljub očitnemu vplivu lahko vseeno zlahka zatrdim, da skladbe ne zvenijo kot “ripp-offi”. Nikakor ne, daleč od tega. Zvenijo sveže, inovativno ter kar je najpomembnejše, noro dobro. Simfoniki, privrženci Genesisa ter Camel, boste verjetno našli svoj zalogaj v eni izmed skladb “Caution Congregates and Forms a Storm”, “Chronicle of the Invisible River of Stone”, “Tunguska” ter “Terra Fire”. V teh vlogo saksofona večkrat zamenja flavta, ki doda tisti občutek simfoničnega. Tudi ljubitelji Yesa in Pink Floydov pridejo zlahka na svoj račun – prvi z “Yucatan 65”, drugi s “Sunken City, Sunny Day”, ki je nekako najbolj kontrastna skladba preostalemu albumu, saj temelji na melanholičnemu “floyd” vzdušju, hkrati pa je zaključno dejanje “Bantam to Behemoth” – boljšo skladbo bi za takšno mesto težko izbrali.

Naslov albuma “Bantam to Behemoth” zavaja. Album je vseskozi “behemoth” (mitično bitje) in nikoli “bantam” (piščanec). Glasbeniki ne skrivajo svojih adutov ter ne ovinkarijo, dajo vse najboljše od sebe ter se v tem že skorajda utopijo. Edina kritika gre na produkcijo pri nekaterih komadih z moškimi vokali, ki so večkrat pretihi, a priznati je treba, da ravno to večkrat doda določeno mističnost.

Birds and Buldings so tako ustvarili neminljiv album, ki bo vsekakor poslušan tudi v naslednjih generacijah ter bo vzor nemalo glasbenikom in bendom. Če tako povzamem recenzijo – dobite si album!

Zasedba

Dan Britton – klaviature, kitare, vokal

Malcolm McDuffie – bobni

Brian Falkowski – saksofon, flavta, klarinet

Brett d’Anon – bas kitara, električna kitara

Megan Wheatley – vokal (5)

Produkcija

Dan Britton

Seznam skladb

1. Birds Flying Into Buildings (9:13)

2. Terra Fire (3:36)

3. Tunguska (6:33)

4. Caution Congregates and Forms a Storm (10:53)

5. Chronicle of the Invisible River of Stone (9:19)

6. Yucatan 65: The Agitation of the Mass (10:35)

7. Chakra Khan (5:59)

8. Battalion (9:55)

9. Sunken City, Sunny Day (3:19)

Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki