Good Day To Die – novi val stoner rocka s Hrvaške (2008)

0 2

Datum intervjuja: 01.04.2008

Good Day To Die so nadebudni stoner rockerji iz Zagreba, ki trenutno kar kipijo od zagona in vsega delavnega elana. Februarja letos so izdali svoj studijski prvenec “Hazing Through Shadows” (RockLine recenzija TUKAJ). Tako so obiskali Ljubljano, da predstavijo tudi v živo svoj glasbeni dosežek. Ta koncert v Orto Baru, pa je hkrati pomenil tudi začetek njihove prve samostojne koncertne turneje po Evropi. Fantje se odpravljajo iz naših krajev naprej na promocijo albuma v Belgijo, na Nizozemsko in v Nemčijo.

Ura je bila okrog pol desete zvečer, ko sva se z Matevžem pridružila skupini v zakulisju, vzela vsak svoje pivo, fantje so se medtem ravno dobro začeli gostiti s picami, bilo je prijetno in zabavno čvekati v tako sproščenem ozračju. Na naša vprašanja je večinoma odgovarjal kitarist skupine Dalibor Farčić – Dale…

RockLine: Od kod ideja za ime Good Day To Die?
Good Day To Die: To je stara zgodba, ki se je zgodila izpred 6 ali 7 let. Ljudje dojamejo žal velikokrat naše ime z negativnim prizvokom. To ime pa ima sicer povsem pozitivni značaj. Reč izhaja iz indijanske filozofije. Imamo kolega iz West Virginie, indijanskega porekla. No ravno v tem času, ko smo srečali njega, smo imeli težave pri izbiri imena za skupino. Tip nosi namreč tetovažo s sliko jelena, ki ga prebija puščica. Pod to sliko je imel vtetoviran še rek v pristnem indijanskem jeziku in smo ga vprašali kaj pomeni. Povedal nam je pomen v angleškem prevodu: ” Good Day To Die”. Uauu! Bilo nam je takoj všeč. Ta rek naj bi pomenil to, da če si zadovoljen z načinom svojega življenja, s svojo življenjsko potjo torej, če si srečen človek pomeni, da se ti ni treba bati smrti in ni pomembno na kateri dan se bo to zgodilo. Vsak dan je torej dober. NI ti treba skrbeti, da moraš s kom poravnati račune, da moraš reševati kake konflikte itd…Preprosto si vsak dan pripravljen in ni te treba biti strah umreti.

RockLine: Koliko časa obstajate Good Day To Die kot skupina?
Good Day To Die: Sedem let. Zadnje dve ali tri leti smo se bolj orientirali na delo v studiu, zato je bilo v tem času več premora kar se našega nastopanja v živo tiče. V tem obdobju je bilo tudi nekaj kriz v skupini. Sedaj smo to prebrodili in stopamo naprej s polno paro!

RockLine: Kako je prišlo do sodelovanja med Good Day To Die in Dallas Records?
Good Day To Die: Pravzaprav smo edini projekt v tem žanru, ki se ga lotevajo pri Dallasu. Okej pred tem so poizkušali recimo s Father. Okej, a oni (Father op. uredništva) so bolj nu-metal. Potem so si pri Dallasu želeli vzeti pod okrilje nek podoben bend, ki ima v svojem izrazu izpostavljeno povezavo malo težjega zvoka in električnih kitar in ki piše verze v angleškem jeziku. Poba, ki dela na Dallasu u v tem trenutku in je naš menedžer, ki se ukvarja na Dallasu s skupinami iz naše regije, jih skuša spraviti na sceno, je tako izbral nas. Poslali smo jim (Dallas-u, op. uredništva) demo. Všeč jim je bilo in sklenili smo pogodbo. Sprva je Dallas izdal kompilacijo v letu 2006 “New Undergound”, kjer se nahaja naša skladba Desert City Lights. To je bil začetek, potem smo posneli album “Hazing Through Shadows”.

RockLine: Kako ste prišli v stik s Steveom Austinom, ki je produciral vaš prvenec “Hazing Through Shadows”?
Good Day To Die: Steve Austin je imel že pred nekaj leti kontakt s hrvaško skupino Change Foss. Preko njih smo prišli v kontakt z Austinom. Slišal je naše posnetke, ne-masterizirane, na naši MySpace strani. Material mu je bil všeč. Na plan je prišel z idejo kaj vse je mogoče narediti, nadgraditi. Poslali smo mu še nekaj drugih posnetkov. Trajalo je nekaj mesecev, masteriziranje in ostale zadeve, ki spadajo v ta proces snemanja plošče. Kar dolgo je trajalo. Dolg je ta proces. No na koncu smo bili zelo zadovoljni sploh s končnim master zvokom. Sprva smo bili rahlo skeptični. Na koncu pa je bilo všeč nam, njemu, Dallasu, skratka vsem.

RockLine: Torej ste zadovoljni z albumom?
Good Day To Die: Vsekakor. To je dokument našega življenja zadnjih štirih let, dokument vseh norosti, ki so se nam podile v tem času po glavah, filmov, različnih avantur, dogajalo se je marsikaj. Zato je album tudi stilsko raznolik. Pred tem smo imeli mi že album z devetimi skladbami, ki smo ga sami izdali. A stilsko žanrsko povsem drugačen, new school, hard core, metal, rock. Trše, drugačno, bolj živahno, v stilu Eye Hate God ali Iron Monkey…

RockLine: Od kod pa sedaj črpate ideje za glasbo? Iz filmov?
Good Day To Die: Ha, ha, ha…. Zlasti iz življenja na Hrvaškem. Yvan napiše večino verzov za pesmi. Gre za osebnostna besedila. Navdihe dobivamo iz naših osebnih življenj, iz raznih frustracij. Ujeti se morajo verzi z glasbo in seveda z veliko droge, veliko droge…

RockLine: Kako ste prišli do koncertov v Belgiji, Nemčiji, na Nizozemskem? Danes tu v Ljubljani je prvi dan vaše koncertne turneje.
Good Day To Die: Prijatelji, menedžerji.

RockLine: Ste “zabukirali” sami kakšnega izmed teh koncertov?
Good Day To Die: To je vse naredila agencija Mars. Ostalo je najbolje vprašati menedžerja in booking agencijo. Mars je mlada agencija, a jim gre super.

RockLine: Posneli ste video za pesem Crush the Skies. Zakaj ste izbrali prav to pesem za video?
Good Day To Die: To je naša najnovejša pesem. Ta skladba ima vse, zaokroža vse momente albuma “Hazing Through Shadows”. Je najbolj reprezentativna skladba albuma.

RockLine: Kje ste posneli video?
Good Day To Die: Ha, ha, ha, ha,… Zakaj to vprašaš? Ali ti je bilo kaj posebnega všeč na njemu? To moramo ponoviti znova. Še bolj noro bo. To sedaj, je bilo komaj ogrevanje…. Snemali smo na več lokacijah. Stare hiše, kleti, arhivski posnetki iz petdesetih let,… Stara hiša v videu je moja, vendar tam ne živim, je stara in ima ugodno atmosfero za kaj takega, punce so se odlično vklopile v video. Jebeš tak šok bend, če ni dobrih punc v videih, ki jih bend posname.

RockLine: V skladbi The Path Of The Cross ste uporabili v začetku pesmi nagovor Tita, na koncu pa nagovor Franje Tuđmana. Kaj ste želeli s tem poudariti in izraziti v sami skladbi?
Good Day To Die: To je najbolje, da si vsak interpretira sam. Tega ne bi radi komentirali s kakršnegakoli vidika politike.

RockLine: No najprej je govor Tita o bratstvu in enotnosti…
Good Day To Die: Da in potem pobije 3 milijone ljudi na “Križevi poti”… o temu gre skladba.

RockLine: Aha, od tod tak naslov?
Good Day To Die: Da. Vsa ta prekleta vojna. Vsa ta preteklost, vse te neumnosti… Tudi genocid. Prikazuje pot od enega predsednika v enem režimu, ki je pogodil rojstvo drugega režima. Preveč zaman prelite krvi, preveč nepotrebnih žrtev… Pravzaprav je pomembno kaj si ti misliš, ko poslušaš skladbo in kako si sam interpretiraš zadevo. Zveni negativno, pa ni negativna skladba. Nosi protivojni motiv. Zato temelji na tako težkih tonih.

RockLine: Kdaj lahko pričakujemo postavitev vaše uradne spletne strani?
Good Day To Die: Nikoli.

RockLine: Torej je trenutna MySpace stran dovolj?
Good Day To Die: Da. Povsem dovolj, zelo praktičen je MySpace za uporabo, povsem zadošča. Gor naložiš skladbe, ljudje jih lahko poslušajo.

RockLine: Vendar o Good Day To Die trenutno ni veliko podatkov na MySpace strani?
Good Day To Die: Saj nas bodo ljudje spoznali na koncertih. Do informacij bo že prišel vsak tisti, ki jih bo potreboval…

RockLine: Kako vam je všeč internetni “download”?
Good Day To Die: Treba ga je prepovedati.

RockLine: Torej ne podpirate downloada?
Good Day To Die: (med fanti se razvije zanimiv debatni krožek)
Mi smo proti.
Jaz nisem.
– Kako nisi? Kaj ne veš da je “download” uničil celo rock industrijo?
– V čem? Namreč to je danes neizbežno. Vprašaš danes mulca, če je kupil album? Gleda te začudeno, kajti vsa mularija si danes peče CD-je z glasbo v mp3 formatu.
– Kupujejo le še tisti, ki resnično ljubijo glasbo.
– Lepo je, če doma preden vstaviš album v CD predvajalnik, lepo odpreš originalno škatlico… ne predstavljam si recimo prvega Black Sabbath albuma, da bi ga imel doma brez naslovnice.

– Kupovanje originalov je popularno le še za nore in zbiratelje. Po eni strani mi je to osebno še ljubše, saj se tisti, ki jim glasba resnično nekaj pomeni, ločijo od mase, ki njeno vrednost s takšnim početjem kot je “download” v celoti degradira.

RockLine: Boste izdali albume tudi na vinilu?
Good Day To Die: Sigurno. Sploh že naš naslednji album. Mogoče tudi še “Hazing Through Shadows”, ko ga remastiramo nekoč. Bodite potrpežljivi.

RockLine: Kako vam je všeč tukaj v Orto baru, kjer nastopate nocoj?
Good Day To Die: Super je. Igrali smo že preteklo leto. Na “stoner warm up šov-u”, pred nastopom Eagles Of Death Metal v Ljubljani.

RockLine: To je bilo takrat, ko so vam delali družbo tudi Stonebride in Chang Foss?
Good Day To Die: Da. V Ljubljani in Kranju. Dva koncerta.

RockLine: Na RockLine imate objavljeno koncertno reportažo iz lanskoletnega koncerta v Ljubljani (za ogled klikni TUKAJ).
Good Day To Die: To ste tudi vi vodili?

RockLine: Aha.
Good Day To Die: Super stran imate. Resnično. Smo prebrali to reportažo. Zahvalite se novinarju, ki je napisal reportažo (hvala Sandi Sadar, op. uredništva). Super se je poglobil prav v vsako skladbo posebej, ki smo jo igrali. Neverjetno in to še preden smo izdali naš prvi album.

RockLine: Hvala vam fantje! To bo vse, želimo vam dober špil nocoj tu v Orto Baru,pa rečemo kasneje še kakšno več pri šanku.
Good Day To Die: Hvala tudi vam, uživajte na špilu.

 
vprašanja pripravil: Matevž Ftičar
besedilo za uvodnik: Aleš Podbrežnik
besedilo prevedel in uredil:Aleš Podbrežnik
fotografije: Aleš Podbrežnik
 
Zahvala tudi odgovornim na založbi Dallas, ki so omogočili intervju z Good Day To Die.

Galerija slik

Pošlji komentar

Your email address will not be published.

Ta stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Sprejmi Preberi več

Zasebnost&piškotki